Syn.: Carex chimaphila Holm, Carex rigida var. subconcoloroides (Kelso) Kelso, Carex tolmiei var. subsessilis L. H. Bailey
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Carex scopulorum
Rozšíření: Roste na západě severoamerického kontinentu. Vyskytuje se v Kanadě v provinciích Yukon, Britská Kolumbie a Alberta, ve Spojených státech zasahuje nejdále na jih do Kalifornie, Utahu a Colorada. V areálu se rozlišují tři dosti podobné variety, představené rostliny odpovídají zřejmě var. bracteosa.
Ekologie: Roste na vlhkých horských loukách v subalpínském a alpínském stupni v nadmořské výšce 1000–4500 m.
Carex scopulorum
Popis: Výběžkatá trávovitá bylina; lodyhy jsou 10–90 cm vysoké, lysé, na průřezu ostře trojúhelníkovité, na hranách hladké nebo drsné. Listy jsou čárkovité, 3–6 mm široké, dolní pochvy jsou někdy bezčepelné, hnědé nebo červenohnědé, netřepivé. Květenství je hroznovité; listen pod nejdolejším kláskem je kratší než květenství, 0,5–3 mm široký; 1–2 koncové klásky jsou samčí; 2–4 postranní klásky jsou samičí, 1–2,5 cm dlouhé a 3–5 mm široké, jejich plevy jsou tmavě hnědonachové, přibližně stejně dlouhé jako mošničky, na vrcholu tupé nebo špičaté, bez osinky; blizny jsou 2. Mošničky jsou zploštělé, v obrysu obvejčité až eliptické, 2–4 mm dlouhé a 1,2–2,3 mm široké, světle hnědé, pod vrcholem červenohnědé, papilnaté, matné; nažka je čočkovitě zploštělá.
Carex scopulorum
Carex scopulorum
Carex scopulorum
Carex scopulorum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 23. 8. 2017 (USA, Oregon, Mt. Hood) a 30. 8. 2017 (USA, Kalifornie, Lassen Volcanic National Park).