Syn.: Carex contigua Hoppe, Carex lumnitzeri (Rouy) Krecz., Carex muricata subsp. contigua (Hoppe) Moravec, Carex muricata subsp. macrocarpa Neuman, Carex nemorosa Lumn. non Schrank, nom. illeg., Carex spicata subsp. lumnitzeri (Rouy) Soó, Desmiograstis contigua (Hoppe) Fedde et J. Schust., Vignea spicata (Huds.) Soják
Česká jména: tuřice klasnatá (Dostál 1989), ostřice klasnatá (Kubát 2002)
Slovenská jména: ostrica zblížená (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Carex spicata
Rozšíření: Roste téměř v celé Evropě, chybí na západě Iberského poloostrova, dále v severní Africe, na Kanárských ostrovech, na Kavkaze, v Malé Asii, na Sibiři, Altaji, na Dálném východě je snad nepůvodní. Byla zavlečena na severovýchod USA a jihovýchod Kanady. U nás roste hojně od nížin do podhůří.
Ekologie: Roste na sušších i vlhčích loukách, ve světlých lesích, na lesních okrajích, na pasekách, často na místech ovlivněných člověkem. Kvete v květnu.
Carex contigua
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, 10–100 cm vysoká, s lodyhou širokou do 2 mm. Listy jsou 2–4 mm široké, pochvy dolních listů jsou často červenavé nebo nafialovělé. Vnitřní korová vrstva starších kořenů je fialově až rumělkově zbarvená. Květenství je klasovité, shloučené do víceméně souvislého květenství, jednotlivé klásky jsou si podobné, podepřené plevou asi tak dlouhou jako klásky. Samičí květy jsou v dolní části klásku, samčí naopak v horní, plevy jsou rezavě hnědé až načervenalé. Mošničky jsou hnědé, s dlouhým pozvolna se zužujícím zobánkem, dlouhé 4–6 mm, ve spodní třetině s bílým houbovitým aerenchymem, odděleným od zbytku mošničky rýhou.
Záměny: Od ostatních ostřic z obtížného okruhu ostřice měkkoostenné (Carex muricata agg.) rostoucích u nás se tato nejlépe odliší podle mošniček s houbovitým aerenchymem.
Carex spicata
Carex spicata
Carex spicata
Carex spicata
Carex spicata
Fotografováno dne 16. 6. 2013 (Praha-Krč).