Syn.: Arduina macrocarpa Eckl., Carissa africana A. DC., Carissa carandas Lour., Carissa grandiflora (E. Mey.) A. DC., Carissa praetermissa Kupicha, Jasminonerium africanum (A. DC.) Kuntze, Jasminonerium grandiflorum (E. Mey.) Kuntze, nom. illeg., Jasminonerium macrocarpum (Eckl.) Kuntze
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Carissa macrocarpa
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Afriky, kde roste na pobřeží Indického oceánu v Jihoafrické republice a v jižním Mozambiku. Pěstuje se v subtropech a tropech celého světa.
Ekologie: V domovině roste v křovitých lemech písčitých pláží.
Carissa macrocarpa
Popis: Stálezelený, trnitý, bohatě větvený keř nebo stromek vysoký až 5 m; kolce jsou zpravidla vidličnatě rozvětvené, 2–4 cm dlouhé. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, široce vejčité až skoro okrouhlé, 2,5–7,5 cm dlouhé a 2–5 cm široké, tlusté, kožovité, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Květenství je koncové, tvoří jej nejčastěji 3květý vrcholík krátce stopkatých, bílých nebo růžových, po jasmínu vonících, pětičetných květů; kalich je na bázi srostlý, cípy jsou 3–6 mm dlouhé; koruna je řepicovitá, korunní trubka je 1,1–1,8 cm dlouhá, cípy jsou 0,9–2,4 cm dlouhé, překrývající se vlevo; tyčinek je 5; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů a tvoří svrchní semeník. Plody jsou vejcovité bobule dlouhé 2–5 cm, červené až fialové. Rostliny bývají funkčně dvoudomé.
Využití: Plody jsou jedlé; rostliny mají také okrasný význam.
Poznámka: Rod Carissa zahrnuje asi 30 druhů, které rostou v tropických a subtropických oblastech Afriky, Asie a Austrálie.
Carissa macrocarpaCarissa macrocarpa
Carissa macrocarpa
Fotografoval Ladislav Hoskovec, dne 3. 4. 2010 (Kypr, Limassol).