Syn.: Carlina actinobola (Halácsy) Heldr., Carlina corymbosa subsp. actinobola (Heldr. ex Halácsy) Rech. f., Carlina corymbosa var. graeca (Heldr. et Sart.) Boiss., Carlina corymbosa subsp. graeca Nyman, Carlina corymbosa subsp. rothii (Boiss.) Arcang., Carlina rothii (Heldr. et Sart. ex Boiss.) Halácsy
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Carlina graeca
Rozšíření: Mediteránní druh – Balkánský poloostrov a oblast Egejského moře, od Chorvatska po Turecko.
Ekologie: Roste na suchých svazích, ve světlých lesích a křovinách, ve fryganě, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1400 m. Kvete od července do října.
Carlina graeca
Popis: Vytrvalá bylina, (10–)20–50(–80) cm vysoká, téměř lysá. Lodyha je vystoupavá až přímá, větvená; listy jsou střídavé, v obrysu kopinaté až vejčité, zubaté až peřenosečné, 9 × 3 cm, na okraji ostnité, mezi ostny jemně zubaté. Úbory dosahují průměru 12–20 mm, jsou jednotlivé na krátkých stopkách; zákrovní listeny v několika řadách, vnější přesahují vnitřní o 15–20 mm, vnitřní jsou celokrajné, suchomázdřité, 10–16 × 1,5–2,5 mm, tuhé, světle až nahnědle žluté; všechny květy jsou oboupohlavné, trubkovité, koruna je 5četná, žlutá. Plodem je nažka až 2,5 mm dlouhá, s chmýrem.
Poznámka: Druh patří do okruhu Carlina corymbosa, někdy bývá klasifikován jen jako poddruh tohoto druhu. Odlišuje se především delšími vnějšími zákrovními listeny, které výrazně přesahují listeny vnitřní.
Carlina graeca
Carlina graeca
Carlina graeca
Fotografováno dne 19. 8. 2011 (Řecko, ostrov Kos, Mt. Dikeos).