Syn.: Cereus giganteus Engelm., Pilocereus giganteus Rumpler
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité
Carnegiea gigantea
Rozšíření: Druh Madreanské oblasti Severní Ameriky, centrum areálu se nachází v Sonorské poušti ve státě Arizona, okrajově zasahuje i do jihovýchodní Kalifornie a na severozápad mexického státu Sonora. Jedná se o monotypický rod.
Ekologie: Roste v polopouštních a pouštních oblastech, v nadmořské výšce od 180 do 1400 m. Kvete od května do června, květy jsou opylovány hmyzem, netopýry i ptáky.
Carnegiea gigantea
Popis: Gigantický kaktus s nezaměnitelným sloupovitým habitem, stonkem 5–15 m vysokým a 25–75 cm širokým. Stonek je nevětvený nebo jednoduše svícnovitě větvený zhruba od poloviny stonku, větve druhého řádu se vyvíjejí jen výjimečně. Větve jsou vystoupavé, souběžné s hlavním stonkem, žebra jsou silná, přímá. Trnů v areole je (8–)15–28(–50), jsou 1–3 cm dlouhé, bílé až šedé. Na mladých stoncích a hlavních větvích jsou trny tuhé, rovné a jehlicovité, silně vyvinuté, naproti tomu na starých primárních a sekundárních větvích jsou většinou pružné, zakřivené nebo zkroucené. Na nejstarších větvích často chybějí. Květy vykvétají v noci, otevírají se asi dvě hodiny po západu slunce, jejich okvětí jsou nálevkovitá, bílá, dosahují 6,5–8,5 cm v průměru, vykvétají až ve vyšším věku rostliny (údajně v 70. až 90. roce života). Plody jsou vejcovité, až 9 cm dlouhé, masité, jedlé.
Využití: Tento kaktus využívali původní obyvatelé Ameriky už v předkolumbovské éře, říkávali mu „saguaro“. Plody se pojídaly, vyráběly se z nich džemy, ale i kaktusové víno, ze semen se připravovala kaše. Zdřevnatělé cévní svazky stonku se používaly podobně jako dřevo ke stavbám.
V kultuře se tento druh pěstuje jen výjimečně, roste poměrně pomalu.
Záměny: V severním Mexiku by mohl být snad zaměněn s druhem Pachycereus pringlei, ten se však větví už v dolní části stonku a má také řidší žebra.
Ohrožení a ochrana: Podléhá ochraně mezinárodní úmluvy o obchodu s ohroženými druhy CITES.
Poznámka: Carnegiea gigantea je oficiálním rostlinným symbolem státu Arizona. Rodové jméno odkazuje na A. Carnegieho (1835–1919), amerického filantropa skotského původu a mecenáše systematického studia kaktusů.
Carnegiea gigantea
Carnegiea giganteaCarnegiea gigantea
Carnegiea gigantea
Carnegiea gigantea
Carnegiea gigantea
Carnegiea gigantea
Fotografovali Pavlína Zahradníková, listopad 2006 (USA, Arizona, okolí Phoenixu), Karel Bergmann, září 1972 (kristátní forma – USA, Arizona, Saguaro National Park) a květen 2009 (kvetoucí exempláře – Arizona, Organ Pipe Cactus National Monument).