CARPESIUM ABROTANOIDES L. – rusohlav / dvojzubec

Syn.: Carpesium thunbergianum Siebold et Zucc.
Česká jména: rusohlav (Dostál 1950)
Slovenská jména: krajka (Dostál 1950), dvojzubec (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Carpesium abrotanoides

Rozšíření: Druh s rozsáhlým eurasijským areálem sahajícím od jihovýchodní Evropy (zasahuje až do Maďarska a Itálie) přes Malou Asii, Kavkaz, Írán a Indii až po Čínu, Tchaj-wan, Koreu a Japonsko.

Ekologie: Roste na travnatých a křovinatých stráních, v lesních lemech, podél vodních toků i kolem cest a na stanovištích narušovaných lidskou činností, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2800(–3400) m. Kvete od srpna do října.

Carpesium abrotanoides

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 30–80(–100) cm dlouhou, obvykle větvenou, v průřezu okrouhlou, olistěnou, řídce chlupatou. Dolní lodyžní listy jsou řapíkaté, eliptické až kopinaté, 20–28 cm dlouhé a 8,5–15 cm široké, na bázi klínovité, na okraji nepravidelně zubaté, na vrcholu tupé nebo špičaté, po obou stranách krátce chlupaté, na rubu žláznaté, horní lodyžní listy jsou menší. Úbory jsou krátce stopkaté nebo skoro přisedlé, vyrůstají v úžlabí listů v horní části lodyhy jednotlivě nebo po 2, jsou 6–8 mm široké; zákrov je zvonkovitý, zákrovní listeny ve 3 řadách, vnější jsou nejkratší, vejčité, krátce chlupaté, střední a vnitřní listeny jsou podlouhlé, na vrcholu zaokrouhlené; všechny květy jsou trubkovité, asi 2 mm dlouhé, vnější jsou samičí, vnitřní oboupohlavné, žluté. Plodem je nažka až 3,5 mm dlouhá, chmýr chybí.

Ohrožení a ochrana: V Maďarsku je druhem zákonem chráněným.

Využití: Rostlina má celou řadu léčivých vlastností, používá se v tradiční medicíně ke zmírňování bolesti v krku, léčbě bronchitidy, ale třeba i k vypuzování střevních parazitů.

Poznámka: K eurasijskému rodu Carpesium je v současnosti řazeno asi 24 druhů, těžiště jejich druhové diverzity se nachází ve východní Asii, jen v Číně se vyskytuje 16 druhů tohoto rodu. V české přírodě se žádný druh rusohlavu neobjevuje, na sousedním Slovensku poměrně vzácně roste rusohlav nicí (Carpesium cernuum).

Carpesium abrotanoides
Carpesium abrotanoides
Carpesium abrotanoides

Fotografovala Věra Svobodová, dne 12. 9. 2017 (Gruzie, okolí zámečku Dadianiů v Zugdidi).