Syn.: Carya austrina (Small) Murrill, Carya microcarpa Nutt., Hicoria austrina Small, Hicoria glabra (Mill.) Britton, Hicoria microcarpa (Nutt.) Britton, Hicoria odorata (Marshall) Dippel, Juglans alba var. odorata Marshall, Juglans glabra Mill., Scoria glabra (Mill.) Kuntze
Česká jména: ořechovec lysý, ořechovec prasečí (Mareček 1994)
Čeleď: Juglandaceae DC. ex Perleb – ořešákovité

Carya glabra

Rozšíření: Druh východní části Severní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od jihu Nové Anglie a jihu státu Michigan až po střední Floridu a východní Texas.

Ekologie: Roste v pobřežních lesích, na skalnatých svazích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 800 m.

Carya glabra

Popis: Strom dosahující výšky až okolo 30 m, s borkou šedou, hladkou nebo popraskanou, letorosty červenohnědými, lysými nebo řídce šupinatými a terminálními pupeny vejcovitými, 5–15 mm dlouhými, červenohnědými. Listy jsou řapíkaté, 20–60 cm dlouhé, lichozpeřené, s (5–)7–9 lístky, terminální lístek je krátce řapíčkatý, postranní lístky jsou téměř přisedlé, všechny eliptické až vejčité, 4–20 cm dlouhé a 2–10 cm široké, po okraji pilovité, na vrcholu zašpičatělé, na líci šupinaté, později olysalé, na rubu lysé nebo až hustě chlupaté a šupinaté, později olysalé, zelené, na podzim se zabarvují do žluta. Samčí květenství je stopkaté, až 13 cm dlouhé, samičí květy ve vzpřímených klasech. Plodem je obvejcovitá peckovice s dužnatým obalem, 2–4,5 cm dlouhá a 2–3,5 cm široká, ořech je elipsoidní.

Využití: Ořechy tohoto stromu jsou obvykle hořké, lidmi nepožívané, vyhledávají je však některá zvířata. Dřevo se používá k otopu i výrobě dřevěných nástrojů.

Poznámka: K rodu Carya je v současnosti řazeno 18 akceptovaných druhů (POWO 2018), které se vyskytují především ve východní části Severní Ameriky, ale i v jihovýchodní Asii.

Carya glabra
Carya glabra
Carya glabra
Carya glabra

Fotografováno dne 14. 10. 2018 (Česko, Čechy, Kostelec na Černými lesy, arboretum).