CARYOTA URENS L. – pálicha

Česká jména: pálicha bezbranná (Presl 1846)
Čeleď: Arecaceae – arekovité

Caryota urens

Rozšíření: Pochází zřejmě z jižní a jihozápadní Indie a Srí Lanky. V jihovýchodní Asii, jakož porůznu i jinde v tropech, se dosti často pěstuje pro užitek i okrasu.

Ekologie: Součást tropických lesů, je otázka, zda se ještě někde vůbec vyskytuje planě. Dává přednost vlhkým, živinami dostatečně zásobeným půdám a vápnitým podkladům.

Popis: Jednodomá monokarpická palma, vyrůstá jednotlivě; kmen je 12(–20) m vysoký, o průměru 30–60(–90) cm. Listy vyrůstají v horní polovině kmene, bývá jich 18–20 a jsou 3–4,5 m dlouhé, jsou dvakrát dělené, lístky druhého řádu jsou klínovité, 10–20 cm dlouhé, nepravidelného tvaru, se zubatým okrajem a prodlouženou špičkou. Květenství vyrůstá mezi listy nebo pod nimi, je 3–3,6 m dlouhé, nicí, tvoří hustý soubor nicích klasovitých útvarů; květy jsou 3četné, vyrůstají v trojicích s 2 postranními samčími a jedním centrálním samičím květem; samčí květy jsou asi 1,2 cm dlouhé, mají krátký 3laločný kalich, volné lístky korunní a 40–45 tyčinek; samičí květy jsou menší než samčí, mají kališní lístky podobné samčím, korunní jsou do poloviny srostlé, 3 staminodia, gyneceum srůstá ze 3 plodolistů. Plody jsou kulovité, málo dužnaté peckovice 1,5–2 cm v průměru, za zralosti žluté nebo červené, obsahují 1–2 semena.

Využití: Hlavní využití je získávání palmového cukru, kvůli němuž se nařezávají nakvétající květenství; z takoto získaného sirupu lze dále vyrábět alkoholické nápoje (pivo, víno, pálenka). Dužnina z kmene je škrobnatá a je občas konzumována jako ságo. Z vláken z listových pochev a řapíků se vyrábějí provazy, košťata, kartáče a také košíky.

Caryota urensCaryota urens
Caryota urens
Caryota urens
Caryota urens

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 27. 3. 2004 (Keňa, Shima la Tewa) a 20. 9. 2008 (Réunion, St.-Denis).