Syn.: Cascabela peruviana (Pers.) Raf., Cerbera linearifolia Stokes, Cerbera peruviana Pers., Cerbera thevetia L., Thevetia linearis Raf., Thevetia linearis A. DC., Thevetia neriifolia Juss. ex A. DC., Thevetia neriifolia Juss. ex Steud., Thevetia peruviana (Pers.) K. Schum., Thevetia peruviana (Pers.) Merr., Thevetia peruviana f. aurantiaca H. St. John, Thevetia thevetia (L.) H. Karst., Thevetia thevetia (L.) Millsp.
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Cascabela thevetia
Rozšíření: Původní ve Střední Americe a tropické Jižní Americe, od Mexika po Brazílii. Pěstována v mnoha tropických a subtropických oblastech světa, může i zplaňovat (např. kapverdský ostrov Fogo, jižní Afrika, Jemen, Sri Lanka, Pákistán, jižní Čína, Indonésie, Papua-Nová Guinea, Fidži, Polynésie, Havaj aj.).
Ekologie: Ve své domovině roste v nížinách, ve stálezelených lesích, v nadmořské výšce od 50 do 200 m. Je tolerantní k přechodnému suchu i k mírnému zasolení půdy.
Cascabela thevetia
Popis: Stálezelený, bohatě větvený tropický keř nebo malý strom dorůstající výšky 4–9 m. Borka je jemně bradavičnatá, lesklá, hnědobéžové barvy. Listy střídavé, úzce kopinaté, zašpičatělé, 7–15 cm dlouhé, 0,5–1,5 cm široké, mají voskovitý povrch. Trubkovitě nálevkovité květy jsou vonné, až 7 cm dlouhé, žluté, vyrůstají na konci větví, na stopkách až 5 cm dlouhých, kalich je velmi krátký, zvonkovitý, s pěti odstálými špičatými cípy. Plody jsou zpočátku masité, zelené, ve zralosti téměř černé, mají kulovitý tvar, průměr 4–5 cm, obsahují 2–4 tmavě červená semena. Celá rostlina při poranění roní jedovatou mléčnou šťávu, zvláště jedovatá jsou semena. Hlavními toxiny jsou glykosidy thevetin, thevetin B a peruvosid, jsou svými účinky podobné digoxinu z Digitalis purpurea, jsou kardiotoxické a dráždí zažívací ústrojí.
Cascabela thevetia
Cascabela thevetia
Využití: V tropech a subtropech pěstovaný jako nenáročný dekorativní keř nebo strom v parcích a zahradách. Pěstuje se i jako pokojová rostlina. Glykosid peruvosid je používán pro léčbu srdeční nedostatečnosti. Thevetin se někdy používá jako povzbuzující prostředek, ale rozpětí mezi terapeutickou a toxickou dávkou je příliš malé pro to, aby byl terapeuticky užitečný. Tyto toxiny byly také testovány pro použití při hubení škůdců.
Cascabela thevetia
Fotografováno ve dnech 23. 11. 2010 (Réunion, Saint Giles les Bains) a 26. 3. 2011 (Vietnam, Hoi An).