Syn.: Bactyrilobium fistula Willd., Cassia bonplandiana DC., Cassia excelsa Kunth, Cassia fistuloides Collad., Cassia rhombifolia Roxb., Cathartocarpus excelsus G. Don, Cathartocarpus fistula Pers., Cathartocarpus fistuloides (Collad.) G. Don, Cathartocarpus rhombifolius G. Don
Česká jména: kassia obecná (Presl 1846), kasie (Mareček 1994)
Čeleď: Caesalpiniaceae Klotzsch et Garcke – sapanovité; Fabaceae Lindl. – bobovité
Cassia fistula
Rozšíření: Pochází z indického subkontinentu a přilehlých oblastí jihovýchodní Asie – od jižního Pákistánu na západě, přes Indii, Barmu a Thajsko na východě a na jihu po Srí Lanku. Je široce pěstovaná a zdomácnělá v tropických oblastech, především v severní Austrálii, tropické Africe i tropické Americe.
Ekologie: Druh opadavých lesů, suchého až vlhkého, tropického až subtropického klimatu. Prospívá při průměrných ročních srážkách 480–2720 mm. Vystupuje do výšky až 1300 m. Krátkodobě snese slabý mráz.
Popis: Středně velký, rychle rostoucí opadavý strom, dorůstá výšky 10–20 m. Listy jsou střídavé, zpeřené, 15–60 cm dlouhé, složené z 3–8 párů lístků. Lístky jsou eliptické, na vrcholu krátce tupě špičaté, 7–21 cm dlouhé a 4–9 cm široké. Květenstvím jsou husté terminální nicí hrozny 20–40 cm dlouhé. Květy mají průměr 4–7 cm, kališní lístky podlouhlé, na vrcholu tupé, pýřité, pět obvejčitých, krátce drápkatých žlutých korunních lístků podobné velikosti a tvaru. Tyčinek je 10, horní a střední mají vzpřímené nitky do 1 cm dlouhé, dolní tři jsou delší, zakřivené; čnělka s vrcholovou bliznou. Plodem je válcovitý lusk s příčnými přepážkami mezi semeny, ve zralosti tmavě hnědý, 30–60 cm dlouhý a 1,5–2,5 cm široký, obsahující 25–100 hnědých diskovitých semen.
Využití: Je to okrasný bohatě kvetoucí strom oblíbený v tropických a subtropických zemích v suchých klimatických podmínkách. V ajurvédské medicíně se využívá v očistných procesech a na množství různých chorobných projevů, časté je použití k léčbě kožních infekcí. Buničitá výplň kolem semen se používá jako projímadlo. Strom má velmi trvanlivé dřevo, vhodné pro truhlářství a výrobu zemědělského nářadí.
Poznámka: Je národní květinou Thajska, jeho žluté květy symbolizují thajskou královskou hodnost. Je také státní květinou indického státu Kerala, kde květy mají rituální význam na festivalu Vishu.
Cassia fistula
Cassia fistula
Cassia fistula
Cassia fistula
Cassia fistula
Fotografováno ve dnech 12. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Kauai, Wailua) a 11. 2. 2014 (Srí Lanka, u Mihintale).