Syn.: Andromeda cupressina Hook., Andromeda mertensiana Bong.
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Cassiope mertensiana
Rozšíření: Druh je rozšířen v pacifické oblasti Severní Ameriky od Aljašky po Kalifornii, a to jak v horských systémech při pobřeží, tak v pásmu Skalistých hor.
Ekologie: Roste na vřesovištích nebo na bultech ve vrchovištích, v subalpínském a alpínském stupni.
Cassiope mertensiana
Popis: Nízký kompaktní stálezelený keříček, dorůstající výšky 5–30 cm. Listy jsou vstřícné, zpravidla čtyřřadě střechovitě uspořádané, vejčitě kopinaté, 3–4,5 mm dlouhé a 1–1,5 mm široké, na okraji tenké, ale bez blanitého lemu, na špičce bez kadeřavých chlupů, na ploše lysé, krátce pýřité nebo žláznatě chlupaté. Nicí pětičetné květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů na 0,5–3 cm dlouhých, lysých nebo drobně žláznatých stopkách; kališní lístky jsou volné, 2–3 mm dlouhé, červené; koruna zvonkovitá, 5–8 mm dlouhá, bílá, korunní cípy jsou ven vyhnuté; tyčinek je 10, nesou růžkovitý výrůstek; pestík tvoří neúplně pětipouzdrý svrchní semeník. Plody jsou 1,5–4 mm dlouhé téměř kulovité tobolky.
Poznámka: V areálu jsou rozlišovány 4 poddruhy; vyobrazené rostliny představují nominátní Cassiope mertensiana subsp. mertensiana. Vyznačuje se absencí žláznatých chlupů na stonku a lysým okrajem listové čepele. Ostatní poddruhy se vyskytují v jižnějších částech areálu v USA.
Cassiope mertensiana
Cassiope mertensiana
Cassiope mertensiana
Cassiope mertensiana
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 12. a 17. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Vancouver Island, Strathcona Provincial Park: Forbidden Plateau; Alberta: NP Jasper: Mt. Edith Cavell).