CASTANEA MOLLISSIMA Blume – kaštanovník / gaštan

Syn.: Castanea bungeana Blume, Castanea duclouxii Dode, Castanea formosana (Hayata) Hayata, Castanea hupehensis Dode, Castanea sativa var. bungeana (Blume) Pamp., Castanea sativa var. formosana Hayata, Castanea sativa var. intermedia Pamp., Castanea sativa var. mollissima (Blume) Pamp., Castanea sinensis Perr., Castanea vulgaris var. yunnanensis Fr.
Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité

Castanea mollissima

Rozšíření: Východoasijský druh. Pochází zřejmě ze střední a severní Číny, dnes je zde ale široce rozšířen s výjimkou nejzápadnějších oblastí, přesahuje rovněž do Koreje. Je odedávna pěstován; nelze vždy jednoznačně rozhodnout o původnosti výskytu.

Ekologie: Součást listnatých nebo smíšených lesů, zejména na horských svazích; dává přednost slunným stanovištím a hlubším, úživným, ale nevápnitým půdám. Vystupuje do nadmořské výšky 2600 m. Květy produkují nektar a jsou opylovány především hmyzem.

Castanea mollissima

Popis: Jednodomý opadavý strom, dorůstá výšky 12–20 m; borka je brázditá; letorosty jsou obvykle krátce plstnatě chlupaté, někdy i s vtroušenými delšími chlupy. Listy jsou střídavé; řapík je 1–2 cm dlouhý; čepel je podlouhlá až kopinatá, 10–17 cm dlouhá a 4,5–8 cm široká, alespoň na žilkách plstnatá nebo měkce chlupatá, na bázi zaokrouhlená až uťatá, na okraji oddáleně pilovitá, na vrcholu špičatá až zašpičatělá. Jehnědy jsou přímé, 4–20 cm dlouhé; samčí květy vyrůstají ve svazečcích po 1–3(–5), podepřených listenem; okvětí samčích květů tvoří 6 šupinovitých lístků; tyčinek je 10–12; pistillodium je pýřité. Samičí květy vyrůstají na bázi jehněd nebo samostatně, obvykle tvoří trojici uzavřenou v kulovité číšce o průměru 4–8 cm; okvětí chybí; pestík je 6–9pouzdrý, čnělek je 6–9. Plody jsou nažky obalené ostnitou číškou, která se otevírá 2–4 chlopněmi; vlastní nažky jsou 2–3 cm široké.

Využití: Semena mají vysoký obsah uhlohydrátů, zejména škrobu, díky tomu mají vysokou nutriční hodnotu. Je třeba je konzumovat tepelně upravené: především pečené, ale i vařené nebo dušené. Jsou oblíbenou sezónní potravinou; v Číně bylo vyšlechtěno několik stovek odrůd, dílem vznikly i křížením s dalšími druhy.

Poznámka: Do rodu kaštanovník (Castanea) se řadí asi devět druhů, z nich čtyři rostou ve východní Asii, čtyři v Severní Americe a jediný (Castanea sativa) ve Středozemí a v Malé Asii. Východoasijské druhy hostí parazitickou houbu Cryphonectria parasitica způsobující korovou nekrózu kaštanovníků, vůči které jsou celkem odolné. Katastrofu ovšem způsobila výsadba těchto druhů v Severní Americe, protože houba úplně zdecimovala porosty tamního druhu Castanea dentata, který vůči ní odolný není: po roce 1930 zde odumřelo asi 3 500 000 000 stromů. Houba postihuje i evropský druh Castanea sativa: v ČR se nyní asi nevyskytuje, ale na Slovensku.

Castanea mollissima
Castanea mollissima
Castanea mollissima
Castanea mollissima
Castanea mollissima

Fotografováno dne 3. 12. 2018 (Čína, Peking, Mu-tchien-jü).