Syn.: Castilleja breviflora Benth., Castilleja coronopifolia Vent., Castilleja divaricata Benth., Castilleja fissifolia var. angustifolia Benth., Castilleja fissifolia var. breviflora (Benth.) Wedd., Castilleja fissifolia var. divaricata (Benth.) Wedd., Castilleja fissifolia var. fruticosa Wedd., Castilleja fissifolia var. longifolia Benth., Castilleja stricta Benth.
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité, Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Castilleja fissifolia
Rozšíření: Druh andské oblasti severozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se v horách západní Venezuely, Kolumbie, Ekvádoru a Peru.
Ekologie: Roste v lemech horských lesů, objevuje se i v páramu a superpáramu, v nadmořských výškách zhruba od 2200 až do 4400 m.
Castilleja fissifolia
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř s lodyhou vystoupavou až přímou, chlupatou. Listy jsou střídavé, přisedlé, v obrysu kopinaté, až 4,5 cm dlouhé, zpeřené do 3–7 čárkovitých úkrojků. Květenství je terminální, hroznovité, květy jsou stopkaté, podepřené poměrně velkým 3dílným listenem, jehož úkrojky jsou čárkovité, chlupaté, celokrajné nebo v horní části ještě s jedním párem čárkovitých úkrojků; kalich je trubkovitý, 17–22 mm dlouhý, zploštělý, chlupatý; koruna je 19–27 mm dlouhá, 2pyská, horní pysk je přilbovitý, přímý, dolní mnohem menší, 3laločný; tyčinky jsou 4. Plodem je tobolka.
Záměny: Až do Kolumbie zasahuje poněkud podobný středoamerický druh Castilleja integrifolia, jehož listy i listeny jsou však úzce kopinaté až čárkovité, nezpeřené, byť v Guatemale zaznamenaná varieta Castilleja integrifolia var. alpigena má některé listy po okraji i dělené do několika mála úzkých segmentů.
Castilleja fissifolia
Castilleja fissifolia
Castilleja fissifolia
Castilleja fissifolia
Castilleja fissifolia
Fotografovali Mário Duchoň, ve dnech 13. a 14. 2. 2014 (Kolumbie, okolí sopky Nevado del Ruiz), a Jindřiška Vančurová, dne 7. 1. 2016 (Venezuela, Sierra Nevada de Mérida, svahy Pico Bolívar).