Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Castilleja occidentalis
Rozšíření: Areál se rozkládá v horách západní poloviny Severní Ameriky, od jihovýchodu Britské Kolumbie a jihozápadu Alberty po Colorado a Nové Mexiko.
Ekologie: Nejčastějším stanovištěm jsou trávníky kolem horní hranice lesa v nadmořských výškách 800–2600(–4000) m.
Castilleja occidentalis
Popis: Vytrvalá poloparazitická bylina; z krátkého oddenku často vyrůstá několik vystoupavých nebo poléhavých, bíle odstále chlupatých a žláznatých lodyh vysokých 8–15(–20) cm. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité až kopinaté, 2–4(–5,5) cm dlouhé, celokrajné nebo s párem malých laloků. Květenství je krátký, lepkavě žláznatý hrozen, listeny jsou vejčité až kopinaté, světle žluté, často s hnědavým nebo načervenalým okrajem, řidčeji červené, celistvé nebo s 1(–2) páry malých laloků pod vrcholem; kalich je (12–)15–20 mm dlouhý, pyskatý; koruna je 17–25 mm dlouhá, zelenavá, s rovnou trubkou, horní pysk je 5–9 mm dlouhý, dolní 1–3(–4) mm dlouhý. Plodem je 8–10 mm dlouhá tobolka.
Poznámka: Zástupce dosti složité skupiny v rodu Castilleja. Přechodné typy jsou známy zejména vůči druhu Castilleja sulphurea, jasný vztah není ani k dalším druhům.
Castilleja occidentalisCastilleja occidentalis
Castilleja occidentalis
Castilleja occidentalis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 17., 18., 26. a 29. 7. 2009 (Kanada, Alberta: Jasper NP, Mt. Edith Cavell a Maligne Lake; Banff NP, Sentinel Pass; Waterton Lakes NP, Upper Rowe Lake).