Syn.: Castilleja zionis Eastw.
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Castilleja scabrida
Rozšíření: Druh relativně nevelkého území na jihozápadě USA, roste jen ve východní Nevadě, jižním Utahu, na západě Colorada a severozápadě Nového Mexika.
Ekologie: Roste na suchých skalnatých svazích v kaňonech a ve skalních štěrbinách, v řídkých lesích s převažující borovicí a jalovcem, v nadmořských výškách 1700–2700 m. Kvete v dubnu až srpnu.
Castilleja scabrida
Popis: Vytrvalá větvená bylina, dorůstá výšky 8–20 cm. Celá rostlina je hustě pokrytá krátkými tuhými chloupky. Lodyhy jsou vystoupavé nebo poléhavé, starší lodyhy a někdy i horní listy jsou purpurově naběhlé. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité, 5–8 cm dlouhé, většinou sevřené kolem hlavní žilky. Květenství je terminální hrozen, listeny pod květy jsou čárkovité až kopinaté, špičaté, oranžově červené až jasně červené, u báze zelené, kalich je stejně zbarvený jako listeny, dvoupyský, horní pysk je krátce rozdělený na dva úkrojky, dolní pysk je kratší, rozdělený hlouběji na 3 odstálé úkrojky. Květy asi 1/3 délky přesahují kalich, jsou žlutozelené, trubkovité, dvoupyské, horní pysk je zobanitý, dolní krátký, trojlaločný, tyčinky jsou 4. Listeny, kalich i koruna jsou jemně pýřité. Plody jsou tobolky.
Castilleja scabrida
Castilleja scabrida
Castilleja scabrida
Castilleja scabrida
Fotografováno dne 4. 9. 2014 (USA, Utah, NP Zion).