Syn.: Bartsia trinervis Ruiz et Pav., Castilleja agrestis Pennell, Castilleja arvensis Schltdl. et Cham., Castilleja communis Benth., Castilleja glandulosa Greenm., Castilleja hyssopifolia Willd. ex G. Don, Castilleja lithospermoides Kunth, Castilleja pulcherrima Sessé et Moc., Castilleja speciosa M. Martens et Galeotti
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Castilleja scorzonerifolia
Rozšíření: Rozsáhlý areál se táhne od Mexika přes celou Střední Ameriku až do Jižní Ameriky, kde roste zejména v řetězci And od Venezuely až po Argentinu, a dále v Uruguayi a v jižní části Brazílie.
Ekologie: Vyskytuje se na rozmanitých stanovištích – na vlhkých úhorech, v křovinách, na lesních světlinách, ve Střední Americe často v duboborových nebo cypřišových lesích. Vystupuje do nadmořské výšky 3000 m.
Castilleja scorzonerifolia
Popis: Jednoletá poloparazitická bylina vysoká 25–75 cm; lodyha je jednoduchá nebo chudě větvená, pýřitá až štětinatá, na bázi často s dužnatými hrbolky nebo šupinami (zakrnělými listy). Listy jsou většinou střídavé, přisedlé, kopinaté až čárkovitě kopinaté, někdy až obvejčité, 3–6(–10) cm dlouhé a 0,5–1,5(–2,2) cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, tupé nebo špičaté. Květenství je koncový, obvykle mnohokvětý, dole přetrhovaný klas; listeny pod květy jsou spíše úzké, hustě chlupaté až vlnaté, celokrajné, tupé, v horní části jasně červené; kalich je téměř pravidelný, trubkovitý, 9–13 mm dlouhý, na konci červený nebo oranžový; koruna je přibližně stejně dlouhá jako kalich, žlutozelená, dvoupyská, korunní trubka je přímá, horní pysk je zobanitý, dolní trojlaločný; tyčinky jsou 4, dvoumocné; semeník je dvoupouzdrý. Plody jsou široce vejcovité lysé tobolky, 5–7 mm dlouhé.
Castilleja scorzonerifolia
Castilleja scorzonerifolia
Castilleja scorzonerifolia
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 11. 3. 2014 (Panama, volcán Barú) a 7. 2. 2015 (Guatemala, Nebaj).