Syn.: Bignonia catalpa L., Catalpa arborea Baill., Catalpa catalpa (L.) Karsten
Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité

Catalpa bignonioides

Rozšíření: Druh pochází z jihovýchodní části USA, konkrétně z území mezi východním Texasem a státem Georgia, areál zasahuje až po střední Floridu. Sekundárně se rozšířil po celé východní polovině USA, objevuje se i na západním pobřeží. Po roce 1726 se začal s oblibou vysazovat v Evropě, u nás je uveden v soupisu rostlin smíchovské botanické zahrady z roku 1776, v roce 1808 rostl i v zahradě u zámku Hluboš, k roku 1809 tento druh pěstovali ve svých lednicko-valtických školkách také Lichtenštejnové.

Ekologie: V původním areálu roste v lesích. Pěstuje se v teplých oblastech, vyžaduje živnější půdy a slunné polohy, snese i sucho, ale trpí vysokým mrazem.

Catalpa bignonioides

Popis: Strom s krátkým kmenem a širokou rozkladitou korunou, dorůstající do výšek 15–18 m. Borka je zprvu hnědá až hnědošedá, později šedivá až šedočerná, mělce a široce brázditá. Pupeny jsou malé a světle hnědé. Listy jsou až 22 cm dlouhé a 15–20 cm široké, vejčité, na bázi uťaté až poněkud srdčité, celokrajné, krátce zašpičatělé, světle zelené, na rubu světlejší, chlupaté a s vyniklou střední žilkou. Bývají dlouze řapíkaté, samotné řapíky jsou 8–15 cm dlouhé. Listy po rozemnutí nepříjemně páchnou, což je důležitým poznávacím znakem. Květy se objevují v červnu a v červenci v bohatých kuželovitých latách, které jsou 15–20 cm dlouhé. Kalich je 0,6–1 cm dlouhý, zelený až nafialovělý; koruna pak přes 5 cm dlouhá a 2,5–5 cm široká, dvoupyská, přičemž má tři cípy na spodním a dva cípy na horním pysku. Koruna je bílá se dvěma žlutými proužky a výraznými hnědočervenými skvrnami. Korunní lem je nepravidelně vroubkovaný a široce zvlněný. Plody jsou 20–45 cm dlouhé úzké válcovité tobolky hnědé barvy a s tenkou stěnou. Tyto zralé tobolky na stromě dlouho visí, přičemž obsahují velké množství drobných podlouhlých ochmýřených semen.

Využití: Velmi dekorativní dřevina, která je s oblibou vysazována v parcích, zahradách a městských výsadbách.

Poznámka: Druhové jméno upomíná na francouzského duchovního a královského knihovníka Jean-Paula Bignona.

Catalpa bignonioides
Catalpa bignonioides
Catalpa bignonioides
Catalpa bignonioides

Fotografováno v červenci 2010 (Věra Jašková: Kroměříž, Podzámecká zahrada) a 12. 7. 2016 (Ladislav Hoskovec: zámecký park Radim).