Syn.: Catapodium zwierleinii (Lojac.) Brullo, Desmazeria rigida (L.) Tutin, Diplachne rigida (L.) Chapm., nom. illeg., Festuca divaricata Roth, nom. illeg., Festuca rigida (L.) Raspail, Festuca rigida Roth, Glyceria rigida (L.) Sm., Megastachya pulchella Roem. et Schult., Megastachya rigida (L.) Roem. et Schult., Poa cristata Walter, nom. illeg., Poa pulchella Steven ex M. Bieb., nom. illeg., Poa rigida L., Sclerochloa filiformis Tornab., Sclerochloa rigida (L.) Link, Sclerochloa zwierleinii Lojac., Scleropoa rigida (L.) Griseb., Scleropoa rigida Grossh., Scleropoa subspicata Sennen, Scleropoa villaris Sennen et Mauricio, Scleropoa zwierleinii Lojac., Synaphe rigida (L.) Dulac
Čeleď: Poaceae Barhart – lipnicovité
Catapodium rigidum
Rozšíření: Atlanticko-mediteránní druh s dosti velkým areálem. Roste v celém Středozemí, na evropském, africkém i asijském kontinentě, na sever zasahuje až do Skotska, také se vyskytuje v Makaronésii. Zjištěn byl i na Krymu a v podhůří Kavkazu, jakož i na černomořském pobřeží Turecka. Do vnitrozemí střední Evropy byl zavlečen, stejně tak do Severní a Jižní Ameriky, jižní Afriky, Austrálie a na Nový Zéland.
Ekologie: Stanovištěm jsou úhory, suché trávníky, pastviny, okraje cest, písčiny, většinou provází člověkem narušená místa. V jádru areálu vystupuje do nadmořské výšky 1300 m.
Catapodium rigidum
Popis: Drobná jednoletá trsnatá tráva, 3–30 cm vysoká. Listy jsou čárkovité, nadvinuté, 1–2 mm široké; jazýček je asi 2 mm dlouhý. Květenství je stažená jednostranná lata s tuhými, přímo odstálými větvičkami, v nejdolejším větvení s 1–2 větvičkami; klásky jsou 6–8 mm dlouhé, s 5–12 květy; dolní pleva je 1,5–1,8 mm dlouhá, horní 1,8–2 mm dlouhá; pluchy jsou 2–3 mm dlouhé, nevýrazně kýlnaté, často s nasazenou špičkou. Obilky jsou 1,5–2 mm dlouhé.
Catapodium rigidumCatapodium rigidum
Catapodium rigidum
Catapodium rigidum
Fotografováno dne 16. 5. 2016 (Albánie, qark Skhodër, Baks-Rrjollë).