Syn.: Lochnera longifolia Pichon
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Catharanthus longifolius
Rozšíření: Endemit jihovýchodní části Madagaskaru, kde roste především v horách; znám je z provincií Fianarantsoa a Toliara.
Ekologie: Stanovištěm jsou různé typy travnatých porostů a křovin na kamenitých svazích, okraje lesů, vzácněji na mezických místech. Vystupuje do nadmořské výšky asi 1200 m.
Catharanthus longifolius
Popis: Stálezelená bylina nebo polokeř, dorůstá výšky 40–150 cm. Listy jsou vstřícné, téměř přisedlé, kopinaté až čárkovitě kopinaté, 4–9 cm dlouhé a 0,5–0,9 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, podvinuté, na vrcholu špičaté. Pětičetné květy vyrůstají na stopce 3–5 mm dlouhé v paždí horních listů; kališní cípy jsou kopinaté, 3–5 mm dlouhé, špičaté; koruna je řepicovitá, růžová, v ústí 1,3–1,7 cm dlouhé korunní trubky žlutá, cípy jsou šikmo kosníkovité, rozestálé, 1–1,2 cm dlouhé a 0,5–0,7 mm široké; tyčinek je 5, s téměř přisedlými prašníky; plodolisty jsou 2. Měchýřky jsou 3,5–5,5 cm dlouhé.
Poznámka: Do rodu Catharanthus se v současné době řadí celkem 8 druhů, z nichž pouze jediný neroste na Madagaskaru, ale v jižní Asii. Od ostatních madagaskarských druhů rodu se liší poměrně úzkými špičatými listy.
Catharanthus longifolius
Catharanthus longifolius
Catharanthus longifolius
Catharanthus longifolius
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).