Syn.: Causonis trifolia (L.) Raf., Cayratia carnosa (Lam.) Gagnep., Cayratia mekongensis C. Y. Wu, Cayratia timorensis (DC.) C. L. Li, Cayratia timorensis var. mekongensis (C. Y. Wu ex W. T. Wang) C. L. Li, Cissus carnosa Lam., Vitis carnosa (Lam.) Wall., Vitis carnosa Wall. ex M. A. Lawson, Vitis trifolia L.
Čeleď: Vitaceae Juss. – révovité
Cayratia trifolia
Rozšíření: Dosti velký areál se táhle v Asii od Pákistánu a Srí Lanky přes Indii a Barmu do čínského Jün-nanu, druh dále roste v Laosu, Vietnamu, Kambodži, Thajsku a Malajsii, na mnoha ostrovech Indonésie, zasahuje na Papuu-Novou Guineu, sever Austrálie a v Oceánii do Mikronésie, na Novou Kaledonii a Vanuatu.
Ekologie: Roste v tropických lesích na jejich okrajích a na lesních světlinách, často též podél vodních toků nebo na skalnatých místech.
Cayratia trifolia
Popis: Stálezelená, na bázi dřevnatá liána; větvičky jsou oblé, podélně rýhované, řídce chlupaté; úponky jsou 3–5krát větvené. Listy jsou střídavé, 3četné, dosti dužnaté; řapík je 2,5–6 cm dlouhý; řapíček prostředního lístku je 0,5–2,5 cm dlouhý, řapíčky postranních lístků 0,4–0,8 cm dlouhé, čepel lístků je vejčitá, 3–6 cm dlouhá a 1,5–4 cm široká, jemně pýřitá, s 7–8 páry postranních žilek, na bázi u koncového lístku většinou klínovitá, u postranních lístků asymetricky zaokrouhlená, na okraji s 8–11 zaokrouhlenými zoubky, na vrcholu tupě špičatá. Květenství je vrcholičnatá lata na stopce 2–7,5 cm dlouhé; květní stopky jsou 1–3 mm dlouhé, chlupaté; květy jsou 4četné; kalich je mělce miskovitý, celistvý nebo na okraji zvlněný; korunní lístky jsou eliptické, 1,3–1,8 mm dlouhé, zelenavé; tyčinky jsou 4, přirostlé k 4laločnému disku; semeník je spodní, čnělka je krátká. Plody jsou kulovité černé bobule asi 7–8 mm v průměru, s 2–4 semeny.
Využití: Listy i kořeny jsou široce využívány v lidovém léčitelství jako podpůrný prostředek při diabetu a při kurdějích, jako antioxydant, působí proti Staphylococcus aureus, zřejmě i proti některými typům zhoubného bujení. V Indii je rostlina konzumována i jako zelenina.
Poznámka: Rod je dosti početný, řadí se do něj asi 60 druhů rozšířených v Africe, východní Asii, Austrálii a Oceánii. Představený druh má mezi nimi největší areál.
Cayratia trifolia
Cayratia trifolia
Cayratia trifolia
Cayratia trifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19. 1. a 3. 2. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).