Syn.: Heliotropium messerschmidioides (Sw.) Gürke, Messerschmidia angustifolia Lam., Messerschmidia candidula Miers, Messerschmidia floribunda Salisb., Messerschmidia fruticosa L. f., Myriopus candidulus (Miers) Feuillet, Tournefortia candidula (Miers) I. M. Johnst., Tournefortia fruticosa (L. f.) Ker Gawl., nom. illeg., Tournefortia messerschmidia Sweet
Čeleď: Heliotropiaceae Schrader – otočníkovité
Ceballosia fruticosa
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, roste na všech ostrovech souostroví (Lanzarote, Fuerteventura, Gran Canaria, Tenerife, La Gomera, La Palma i El Hierro).
Ekologie: Provází především xerofilní vegetaci sukulentních křovin na jižně exponovaných, kamenitých svazích.
Ceballosia fruticosa
Popis: Řídce větvený keř, 1–3 m vysoký. Listy jsou střídavé, mohou být řapíkaté a kopinaté, 2–10 cm dlouhé a 0,2–2,5 cm široké, nebo přisedlé, téměř čárkovité, na bázi jsou obvykle klínovité, na okraji zvlněné, na vrcholu tupě špičaté. Květenství tvoří latovitě uspořádané vijany s drobnějšími listeny; kalich je krátký, trubkovitý; koruna je řepicovitá, asi 5 mm dlouhá, zelenobílá, cípy jsou špičaté, rozestálé; tyčinek je 5; semeník je svrchní. Plody jsou 2 tvrdky, za zralosti černé.
Poznámka: Rod Ceballosia je monotypický; někteří autoři jej ovšem vřazují do početného rodu Tournefortia.
Ceballosia fruticosaCeballosia fruticosa
Ceballosia fruticosa
Ceballosia fruticosa
Ceballosia fruticosa
Ceballosia fruticosa
Ceballosia fruticosa
Fotografovali Vít Grulich, dne 19. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona), a Věra Svobodová, ve dnech 19. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Barranco del Infierno) a 21. 5. 2018 (Tenerife, pohoří Teno).