Syn.: Ambaiba commutata (Schott ex Miq.) Kuntze, Ambaiba costaricensis Kuntze, Ambaiba hemsleyana Kuntze, Ambaiba mexicana (Hemsl.) Kuntze, Ambaiba obtusifolia (Bertol.) Kuntze, Ambaiba panamensis (Hemsl.) Kuntze, Cecropia alvarezii Cuatrec., Cecropia amphichlora Standl. et L. O. Williams, Cecropia burriada Cuatrec., Cecropia commutata Schott ex Miq., Cecropia concolor Miq., nom. illeg., Cecropia dabeibana Cuatrec., Cecropia levyana Aladar Richt., Cecropia maxonii Pittier, Cecropia mexicana Hemsl., Cecropia panamensis Hemsl.
Čeleď: Cecropiaceae C. Berg; Urticaceae Lindl. – kopřivovité
Cecropia obtusifolia
Rozšíření: Roste ve Střední Americe od jižní části Mexika po Kolumbii a Ekvádor. Druhotný výskyt invazního charakteru byl zjištěn na Havaji a na Cookových ostrovech v Polynésii.
Ekologie: Vyskytuje se v tropických nížinných deštných lesích, vystupuje nanejvýš do nadmořských výšek 1000(–1500) m. Často provází pobřežní porosty a disturbovaná stanoviště. Duté větve obývají specifičtí mravenci z rodu Azteca, kteří sbírají tzv. Millerova tělíska.
Cecropia obtusifolia
Popis: Dvoudomý, rychle rostoucí kandelábrovitý strom vysoký 5–10 m; borka je rezavá, světle kroužkovaná; větve jsou duté. Listy jsou střídavé; řapík je 23–30 cm dlouhý, vetknutý zespodu do středu dlanitosečné čepele, na bázi s Millerovými tělísky; čepel je v obrysu okrouhlá, 20–30 cm v průměru, s 10–13 obkopinatými, na vrcholu zaokrouhlenými úkrojky, na líci tmavozelenými, téměř lysými, drsnými, na rubu s krátkými hustými bílými chloupky, v nejdelším úkrojku je přibližně 30 párů postranních žilek. Květy nesou stopkaté husté válcovité klasy v úžlabí listů, jsou velmi drobné; samčí klasy tvoří svazečky po 3–9, jsou 8–22 cm dlouhé, přibližně 0,1 cm tlusté; samičí klasy vyrůstají po 2–4, jsou 18–50 cm dlouhé a 0,3–0,5 cm tlusté. Plody jsou dužnaté, zelenavé, vejcovité, poněkud zploštělé, 3,3–3,7 mm dlouhé.
Poznámka: Listí stromů z rodu Cecropia je nejoblíbenější potravou lenochodů; na snímcích je středoamerický druh tříprstého lenochoda Bradypus variegatus.
Cecropia obtusifolia
Cecropia obtusifoliaCecropia obtusifolia
Cecropia obtusifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19. a 21. 2. a 4. 3. 2009 (Kostarika, Boca Tapada; distr. La Fortuna: El Castillo; distr. Limón: Puerto Viejo a Bonifacio, Aviarios del Caribe).