Syn.: Chorisia chodatii Hassl., Chorisia insignis var. chodatii (Hassl.) Hassl., Chorisia josephinae Bertoni
Čeleď: Bombacaceae Kunth – cejbovité; Malvaceae Juss. – slézovité
Ceiba chodatii
Rozšíření: Druh jihoamerického Chaca, vyskytuje se v jihovýchodní Bolívii, severozápadní Argentině a západní Paraguayi. Vysazuje se jako okrasná dřevina i v mnoha dalších klimaticky příhodných oblastech světa.
Ekologie: Ve své domovině roste v suchých lesích a křovinách, v nadmořských výškách od 250 do 1800(–2300) m. Kvete zde od února do května.
Ceiba chodatii
Popis: Strom, 12–20 m vysoký, s charakteristicky lahvovitě zbytnělým kmenem. Listy jsou řapíkaté, dlanitě složené, lístků je 5–7, jsou obkopinaté až eliptické, 3,5–11 cm dlouhé a 1,7–5 cm široké, poněkud kožovité, celokrajné nebo mělce pilovité, na vrcholu špičaté, lysé. Květy obvykle jednotlivé nebo v páru, kalich je zvonkovitý, 2–3 cm dlouhý, vně lysý; koruna je nálevkovitá, korunní lístky jsou 8–13 cm dlouhé a 2–2,7 cm široké, úzce kopisťovité, bledě žluté s červenými skvrnkami, tyčinková trubka je 1–1,5 cm dlouhá, bílá, lysá. Plodem je vejcovitá tobolka, 15–18 cm dlouhá a 8–10 cm široká.
Poznámka: Patří do příbuzenského okruhu druhu Ceiba insignis, kam je možno přiřadit celkem sedm jihoamerických druhů, které se vyznačují (až na jedinou výjimku) srostlou tyčinkovou trubkou; patří sem i známá, červenokvětá a často pěstovaná Ceiba speciosa.
Ceiba chodatii
Ceiba chodatii
Ceiba chodatii
Ceiba chodatii
Ceiba chodatii
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 10. 2015 (Portugalsko, Algarve, Carvoeiro).