Syn.: Chorisia speciosa A.St.-Hil., Chorisia speciosa var. minor Chodat, Chorisia speciosa var. paraguariensis Hassl.
Čeleď: Bombacaceae Kunth – cejbovité; Malvaceae Juss. – slézovité
Ceiba speciosa
Rozšíření: Jihoamerický druh, pochází z rozsáhlého území rozkládajícího se od Brazílie (Amazônia, Caatinga, Cerrado, Mata Atlântica) přes nížinnou a podhorskou část Bolívie a Peru až po sever Argentiny a Paraguay. Je často pěstovaný v subtropických oblastech v jižní Evropě, jižní Africe, Austrálii, na Novém Zélandu a na jihu USA.
Ekologie: Ve své domovině se druh vyskytuje v tropických a subtropických lesích, stoupá do nadmořské výšky okolo 700 m. V období dostatku vody roste rychle, ale je i odolný vůči suchu, snáší mírné zimy. V zemích původu má období hlavního kvetení v únoru až květnu, ale květy se mohou objevovat i jindy; na jihu USA kvete na konci léta a na podzim.
Ceiba speciosa
Popis: Poloopadavý strom dorůstající výšky 10–20(–25) m. Kmen vzrostlých stromů má obvykle lahvovitý tvar, v dolní části může mít průměr až 2 m a slouží jako zásobárna vody pro dobu sucha. Borka kmene mladších stromů je nazelenalá, obsahuje chlorofyl, může v ní probíhat fotosyntéza v době, kdy jsou listy opadané; borka starších stromů je šedá. Povrch kmene a silnějších větví je poset kuželovitými ostny, které u starších stromů opadávají. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, 5–7četné, lístky jsou krátce řapíkaté, úzce eliptické, 7–13 cm dlouhé, s klínovitou bází a na vrcholu zašpičatělé, na okrajích pilovité, na rubu světlejší. Květy jsou úžlabní, jednotlivé nebo ve svazcích. Kalich je zvonkovitý, se 4 cípy, korunních lístků je 5, volných, podlouhlých se zvlněnými okraji, 8–12 cm dlouhých, jsou na bázi krémově bílé s purpurovými skvrnami a růžové až karmínové směrem k vrcholu. Plody jsou dřevité vejcovité tobolky až 20 cm dlouhé, pukající do 5 chlopní, obsahují 100–150 černých fazolovitých semen obalených množstvím hedvábitých vláken.
Využití: Vlákna z tobolek byla používána jako měkká a pružná výplň polštářů, matrací a při balení, na výrobu lan a papíru. Ze semen se lisuje olej využívaný v potravinářství i v průmyslu. V současné době se druh pěstuje především pro okrasné účely, vysazuje se v parcích nebo podél městských ulic.
Ceiba speciosa
Ceiba speciosa
Ceiba speciosa
Ceiba speciosa
Ceiba speciosa
Ceiba speciosaCeiba speciosa
Fotografováno dne 6. 9. 2014 (fotografovaná rostlina pochází z kultury – USA, Kalifornie, Los Angeles).