Syn.: Elcismia lindsayi (Hook. f.) B. L. Rob.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Celmisia lindsayi
Rozšíření: Endemit Jižního ostrova Nového Zélandu, vyskytuje se na několika lokalitách na malém území jižně od ústí řeky Clutha.
Ekologie: Roste na svazích pobřežních útesů obvykle obrácených na jih a chráněných okolními stěnami a skalními vrcholy. Kvete od října do března.
Celmisia lindsayi
Popis: Rozložitý pomalu rostoucí, bohatě větvený polokeř, dosahující výšky 5–20 cm a šířky až 2 m. Lodyhy silné až 1,5 cm nesou na koncích nahuštěné dlouho přetrvávající listy. Listy jsou podlouhlé, kopinaté nebo eliptické, 10–15 cm dlouhé a 1,5–2,5 cm široké, na líci hladké a na rubu bíle plstnaté, s výrazným středním žebrem, tupým až mírně zašpičatělým vrcholem a zvlněnými slabě zubatými okraji, zužující se k řapíku 2,5–3 cm dlouhému. Úbory o průměru 2,5–5 cm na stvolu 5–20 cm dlouhém, mírně chlupatém. Zákrovní listeny čárkovité, až 1,2 cm dlouhé. Jazykovité květy bílé, 1,2–1,5 cm dlouhé, květy terče trubkovité, s širokými trojúhelníkovými zuby. Plodem je poněkud stlačená válcovitá nažka dlouhá 3–4 mm, s bílým, asi 7 mm dlouhým chmýrem.
Záměny: Podobná je Celmisia bonplandii, alpský druh s menšími širšími listy, delšími a silnějšími lysými stvoly a kratšími nažkami.
Celmisia lindsayi
Celmisia lindsayi
Celmisia lindsayi
Celmisia lindsayi
Fotografováno dne 5. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Nugget Point).