Syn.: Aster spectatissimus F. Muell., Celmisia ruahinensis Colenso, Elcismia spectabilis (Hook. f.) B. L. Rob.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Celmisia spectabilis
Rozšíření: Endemit Nového Zélandu, roste v oblasti od Raukumara Range na Severním ostrově po jih Canterbury na Jižním ostrově.
Ekologie: Horské a subalpínské louky a pastviny do nadmořské výšky 1800 m. Časný kolonizátor narušených míst v horských oblastech, někdy obsazuje rozsáhlé plochy.
Celmisia spectabilis
Popis: Vytrvalá bylina s jednoduchým nebo vícehlavým oddenkem, z něhož vyrůstají nové rostliny, celek pak kobercovitě pokrývá plochu až o průměru 2 m. Lodyha je jen krátká, na bázi dřevnatá, listy ve zdánlivé přízemní růžici jsou vejčité, kopinaté až eliptické, na vrcholu tupé až zašpičatělé, kožovité, celokrajné nebo mírně vroubkované, (3–)13(–30) × (0,3–)2(–4,5) cm, líc čepele je podélně rýhovaný, lesklý, žilnatina zřetelná, rub hustě jemně bíle až okrově plstnatý. Úbory jednotlivé, 3–5 cm široké, na tlustých stopách až 30 cm dlouhých, hustě oděných do bílých chlupů, s čárkovitými listeny v horní polovině. Zákrovní listeny šídlovité, až 1,5 cm dlouhé, paprskové květy bílé, asi 2 cm dlouhé, trubkovité květy žluté, 5–9 mm dlouhé. Plodem je vřetenovitě válcovitá nažka, drážkovaná, asi 5 mm dlouhá, s chmýrem. Variabilní druh.
Využití: Vlákna a plst z listů rostliny využívali Maorové při výrobě oděvů.
Pěstuje se jako okrasná trvalka, vyžaduje vlhkou, ale dobře drenážovanou půdu, je mrazuvzdorná.
Poznámka: Rozlišují se ještě dva poddruhy – Celmisia spectabilis subsp. lanceolata vyskytující se na jihovýchodním cípu Severního ostrova, která má úzce kopinaté listy; Celmisia spectabilis subsp. magnifica z Jižního ostrova, jejíž listy mohou být až 30 cm dlouhé a 4,5 cm široké.
Celmisia spectabilis
Celmisia spectabilis
Celmisia spectabilis
Celmisia spectabilis
Fotografováno dne 11. 12. 2011 (Nový Zéland, Severní ostrov, NP Tongariro).