Syn.: Celtis burmanni Planch., Celtis henriquezii Engl., Celtis holtzii Engl., Celtis kraussiana Bernh., Celtis opegrapha Planch., Celtis vesiculosa Hochst. ex Planch.
Čeleď: Cannabaceae Endl. – konopovité
Celtis africana
Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem v subsaharské Africe. V západní části kontinentu se vyskytuje ostrůvkovitě od Libérie po Kamerun a Středoafrickou republiku, na východě kontinentu je široce rozšířen od Eritrey až po Jihoafrickou republiku, také roste v Angole. Mimo to roste na jihu Arabského poloostrova v Jemenu a na jihozápadě Saúdské Arábie.
Ekologie: Provází stanoviště na pomezí stálezelených tropických lesů a savany, také okraje galeriových lesů podél vodních toků. Vystupuje do nadmořské výšky 2500 m.
Celtis africana
Popis: Opadavý nebo poloopadavý strom, dorůstá výšky 12–25(–35) m; kmen je na bázi často opatřen náběhy a má hladkou, světle šedou borku; letorosty jsou pýřité. Listy jsou střídavé; řapík je 1–5 mm dlouhý; čepel je vejčitá až kopinatá, 1,5–10 cm dlouhá a 1–5 cm široká, v mládí světle zelená a chlupatá, posléze tmavnoucí a olysávající, s 3 žilkami od báze, na bázi asymetrická, v dolní třetině celokrajná, výše pilovitá, na vrcholu zašpičatělá; palisty jsou čárkovité. Květy jsou polygamní, tvoří svazečky v paždí listů; samčí jsou na stopkách 1–5 mm dlouhých, svazečky v paždí nejvyšších listů tvoří jeden až několik květů oboupohlavných na stopkách až 10–17 mm dlouhých; okvětních lístků je 4–5, 1,5–3 mm dlouhých, zelenavých; tyčinek je 4–5; čnělka je až 4 mm dlouhá. Plodem je kulovitá až elipsoidní peckovice o průměru 4–8 mm, žlutá nebo hnědavá.
Využití: Dřevo je bělavé, pevné, vhodné pro nábytkářské využití, vyráběly se z něj předměty užitkové i pomůcky pro magické obřady. Místy byly různé části využívány i v lidovém léčitelství: rozdrcená borka má charakteristický pach, užívala se proti horečce i bolestem hlavy. Strom má i význam okrasný a je občas sázen, např. podél silnic.
Celtis africana
Celtis africana
Celtis africana
Celtis africana
Celtis africana
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 14. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, rezervace Grootbos) a 22. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).