CELTIS BUNGEANA Blume – břestovec / brestovec

Syn.: Celtis amphibola C. K. Schneid., Celtis chinensis Bunge, nom. illeg., Celtis davidiana Carrière, Celtis gongshanensis X. W. Li et G. Sh. Fan, Celtis mairei H. Lév., Celtis sinensis Planch., nom. illeg., Celtis yangquanensis E. W. Ma
Čeleď: Cannabaceae Endl. – konopovité

Celtis bungeana

Rozšíření: Areál zahrnuje dosti rozsáhlou oblast ve východní Číně, kde se vyskytuje od provincie Jün-nan na jihu přes S´-čchuan, východ Tibetu a Čching-chaj, dále v provinciích Kan-su, Ning-sia, Šen-si, Šan-si, Che-nan, Chu-pej, An-chuej, Ťiang-si, Če-tiang, Ťiang-su, Šan-tung, Che-pej, Liao-ning, na sever až po Vnitřní Mongolsko. Zaznamenán byl i v Koreji.

Ekologie: Roste v lesích a křovinách na horských svazích, provází i okraje cest. Zasahuje až do nadmořské výšky 2300 m.

Popis: Opadavý strom vysoký 10–15 m; borka je šedá; letorosty jsou lysé, šedohnědé, s roztroušenými lenticelami. Listy jsou střídavé; řapík je 0,5–1,5 cm dlouhý, na adaxiální straně s rýhou; čepel je vejčitá až vejčitě kopinatá, 3–7(–15) cm dlouhá a 2–4(–5) cm široká, lysá, jen v paždí žilek na rubu s chomáčky chloupků, na bázi široce klínovitá až zaokrouhlená, poněkud asymetrická, obvykle v horní polovině na okraji mělce pilovitá, na každé straně nejvýše s 10(–15) zoubky, na vrcholu špičatá nebo zašpičatělá. Květenství je hrozen; květy jsou oboupohlavné nebo jednopohlavné; okvětních lístků je 4–5, na bázi lehce srostlých; tyčinek je v počtu okvětních lístků; semeník je svrchní, nese čnělku a na vrcholu 2 blizny. V plodenství bývají obvykle 1–2 kulovité, černomodré peckovice o průměru 4–5 mm, téměř hladké, nezřetelně rýhované.

Poznámka: Rod Celtis má poměrně značné rozšíření prakticky na všech kontinentech (samozřejmě s výjimkou Antarktidy); dnes (POWO 2019) se rozlišuje celkem 65 druhů. V Číně jich roste 11.

Celtis bungeana
Celtis bungeana
Celtis bungeana

Fotografovala Alena Vydrová, dne 9. 9. 2019 (Itálie, Řím, Orto botanico).