CELTIS TOURNEFORTII Lam. – břestovec / brestovec

Syn.: Celtis aetnensis (Tornab.) Strobl, Celtis aspera (Ledeb.) Steven, Celtis asperrima Lojac., Celtis betulina Lojac., Celtis tournefortii subsp. aetnensis (Tornab.) Raimondo et Schicchi, Celtis tournefortii var. aetnensis Tornab., Celtis tournefortii subsp. asperrima (Lojac.) Raimondo et Schicchi
Čeleď: Cannabaceae Endl. – konopovité

Celtis tournefortii

Rozšíření: Roste ve východní části Středozemí od Sicílie. V Asii roste od Turecka do severního Iráku, západního Íránu, zasahuje až do Ázerbajdžánu.

Ekologie: Křovinaté svahy, na mělkých kamenitých půdách, v Turecku roste v nadmořských výškách 300–1500 m.

Celtis tournefortii

Popis: Opadavý keř nebo malý stromek, dorůstající výšky asi 6 m, s chlupatými větvičkami. Listy jsou střídavé, řapíkaté, široce vejčité, 2–6 cm dlouhé a 1,5–4,5 cm široké, poněkud nasivělé, od báze s 3 žilkami, na rubu kratičce chlupaté, často na bázi nesouměrné, na okraji zubaté nebo vroubkované, zoubky jsou široké a krátké. Květy drobné, polygamní, se 4–5 okvětními lístky a žlutými prašníky, gyneceum srůstá ze 2 plodolistů, má svrchní jednopouzdrý semeník. Plodem je žlutá až oranžová peckovice 9–12 mm v průměru, na hladké pecce jsou 4 žebra.

Poznámka: Sicilské rostliny jsou poněkud odlišné a jsou některými badateli hodnoceny jako samostatný druh Celtis aetnensis. Ve východní části areálu existují přechody k druhu Celtis caucasica, jehož areál se táhne od Kavkazu až po západní Himálaj.

Celtis tournefortii
Celtis tournefortii

Fotografovali Vít Grulich a Mário Duchoň, dne 16. 5. 2011 (Turecko, Anatolie, Karacaören).