Syn.: Calcitrapa iberica Spreng., Centaurea aegyptica Sm., Centaurea macracantha Heldr. ex Boiss., Centaurea noeana Boiss., Centaurea pallescens var. iberica (Spreng.) Gugler et Thell.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Centaurea iberica
Rozšíření: Druh s areálem táhnoucím se od východního Středozemí až po západní Čínu, s centrem rozšíření v kavkazských zemích (Arménie, Gruzie, Ázerbájdžán, Turecko a jižní Rusko). Západně zasahuje na Balkán do Řecka, Bulharska, Srbska, Rumunska, Moldávie, Bosny a do Černé Hory. Na Ukrajinu dosahuje pouze na Krymský poloostrov, přirozeně se také vyskytuje na severním předhůří Kavkazu na ruské straně (Čečensko, Dagestán, Ingušsko, Severní Osetie, Kabardsko-Balkarsko, Karačajevsko-Čerkesko, Adygejsko a Krasnodarský a Stavropolský kraj). Objevuje se také v jihozápadní Asii (Libanon, Sýrie a Izrael). Hojně se vyskytuje ve Střední Asii (Afghánistán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Pákistán, Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán a oblast Kašmíru) a zasahuje až do západní Číny (provincie Sin-ťiang). Existují také záznamy ze západní Austrálie a východu jižní Afriky. V jihovýchodní Evropě až jihozápadní Asii se vyskytují tři poddruhy: C. iberica subsp. hermonis (Boiss.) Bornm. (Libanon a Sýrie), C. iberica subsp. holzmaniana (Boiss.) Dostál (Řecko) a C. iberica subsp. meryonis (DC.) Bornm. (Izrael, Libanon a Sýrie). Zavlečený je do Pobaltí, Francie, Itálie a některých oblastí v západním Rusku. Invazně se chová v Severní Americe ve státech Oregon, Washington, Wyoming a v Kalifornii.
Ekologie: Je typickým druhem pastvin, vystupuje do asi 1500 m n. m. V moderní krajině může však osídlovat velmi širokou škálu biotopů. Vyskytuje se běžně ve městech a ve vesnicích, podél silnic, cest a stezek. Kvete od června do září.
Centaurea iberica
Popis: Jednoleté, 30–100 cm vysoké byliny s vystoupavou až přímou lodyhou. Listy jsou střídavé, vejčité, někdy peřenosečné, zelenavé, jemně chlupaté, se sbíhavou bází, vejčité listové čepele mají mělce zubatý okraj a jsou špičaté. Úbory dosahující v průměru 4 cm jsou přisedlé, zákrovní listeny nesou trny, květy jsou trubkovité, s purpurově červenou korunou. Plodem je nažka.
Poznámka: V jižní a západní Evropě (druhotně i ve střední Evropě) se vyskytuje podobný druh Centaurea calcitrapa.
Centaurea iberica
Centaurea ibericaCentaurea iberica
Centaurea iberica
Centaurea iberica
Fotografováno ve dnech 5. 7. 2015 a 12. 7. 2016 (různé regiony Gruzie).