Syn.: Centaurea mollis (Waldst. et Kit.), Cyanus montanus subsp. mollis (Waldst. et Kit.) Soják, Cyanus mollis (Waldst. et Kit.) J. Presl et C. Presl, Centaurea javornikiensis Formánek, Centaurea carpathica Formánek nom. illeg.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Centaurea montana subsp. mollis
Rozšíření: Tento poddruh se vyskytuje v Karpatech a severní části Balkánu. U nás jej najdeme vzácně pouze na východní Moravě na hřebenových loukách Javorníků. Na Slovensku je hojnější.
Ekologie: Roste na horských loukách, v lesních lemech a světlinách v horském a subalpínském pásmu, nejčastěji na vlhkých a živinami bohatých půdách. Kvete od června do srpna.
Centaurea montana subsp. mollis
Popis: Vytrvalá bylina s dlouze plazivým větveným oddenkem. Lodyha přímá, 30–70 cm vysoká, jednoduchá nebo chudě větvená. Listy jsou celokrajné, kopinaté nebo eliptické, 10–14 cm dlouhé, ostře zašpičatělé, na líci řídce plstnaté a olysávající, na rubu hustě plstnaté. Přízemní a dolní lodyžní listy jsou krátce řapíkaté, střední a horní přisedlé a jen krátce sbíhavé. Úbor nejčastěji jeden, asi 5 cm v průměru, okrajové květy jsou sterilní, s modrou paprskující korunou, středové květy jsou oboupohlavné a fialové. Zákrov je vejčitý, 12–18 mm široký, zákrovní listeny s černohnědým až černým lemem, který je na okraji nepravidelně zubatý, zuby jsou vždy kratší než celistvá část lemu. Plodem je nažka s víceřadým chmýrem.
Ohrožení a ochrana: Z důvodu velmi omezeného počtu lokalit je tento taxon u nás řazen mezi kriticky ohrožené (C1r), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§1).
Centaurea montana subsp. mollisCentaurea montana subsp. mollis
Centaurea montana subsp. mollis
Fotografováno dne 14. 6. 2008 (východní Slovensko, NP Poloniny).