CENTROPOGON GRANULOSUS C. Presl – bodlochlup

Syn.: Centropogon aggregatus (Rusby) Gleason, Centropogon angostanus E. Wimm., Centropogon augostanus E. Wimm., Centropogon cardinalis Zahlbr. et Rech., Centropogon casapiensis E. Wimm., Centropogon chrysostoma Cortés, Centropogon cumulatus E. Wimm., Centropogon cuspidatus DC., Centropogon densiflorus var. lugens E. Wimm., Centropogon erastus E. Wimm., Centropogon holtonis E. Wimm., Centropogon lateriflorus E. Wimm., Centropogon nutans Planch. et Oerst., Centropogon panamensis Wilbur, Centropogon parvulus Gleason, Centropogon planchonis var. heteranthus E. Wimm., Centropogon tortilis E. Wimm., Centropogon vinosus E. Wimm., Centropogon warscewiczii Vatke, nom. illeg., Siphocampylus aggregatus Rusby
Česká jména: bodlochlup (Presl 1846)
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité

Centropogon granulosus

Rozšíření: Vyskytuje se ve Střední a Jižní Americe od Kostariky po Bolívii.

Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké deštné nebo mlžné lesy, vystupuje do nadmořské výšky asi 2700 m. Může růst v půdě nebo epifyticky; květy jsou opylovány kolibříky.

Centropogon granulosus

Centropogon granulosus

Popis: Asi 1 m vysoká vytrvalá, někdy liánovitě rostoucí bylina; stonek je až 2,5 m dlouhý, dutý, až 1,5 cm v průměru, při poranění mléčí. Listy jsou střídavé, s řapíkem asi 1 cm dlouhým, čepel je vejčitá až eliptická, 10–20 cm dlouhá, na okraji jemně zubatá, na vrcholu zašpičatělá, na ploše svraskalá. Květenství je terminální hrozen; kalich má krátkou trubku a zelené čárkovité, 1–2 cm dlouhé cípy; koruna je 3–4 cm dlouhá, korunní trubka je na bázi poněkud zduřelá, v horní polovině nápadně zakřivená, červená nebo oranžová, korunní cípy jsou ohrnuté, horní sytě žluté, dolní žluté nebo oranžové; tyčinky tvoří prašníkovou trubičku asi o 0,5 cm delší než koruna; semeník je spodní, vyčnívá z prašníkové trubičky. Plodem je kožovitá, soudkovitá, bílá, 1–1,5 cm široká bobule se zelenými vytrvalými kališními cípy.

Záměny: Od velmi podobného druhu Centropogon solanifolius se liší mnohem delšími kališními cípy, více zakřivenou korunní trubkou a sytěji zbarvenými cípy koruny, z nichž dolní mívají často stejný odstín jako korunní trubka. Ve Střední a Jižní Americe se vyskytuje ještě několik dalších podobných druhů.

Centropogon granulosus

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. 2. 2009 (Kostarika, distr. La Fortuna, Arenal).