Syn.: Alsine tomentosa (L.) E. H. L. Krause, Cerastium album C. Presl, Cerastium bosniacum Beck, Cerastium columnae Ten., Cerastium decalvans Schloss ex Nyman, nom. inval., Cerastium elatum Ten., Cerastium hybridum Schur, Cerastium longifolium Ten., Cerastium repens L., nom. illeg., Myosotis lanata Moench, Stellaria repens Scop., Stellaria tomentosa Link
Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité
Cerastium tomentosum
Rozšíření: Snad italský endemit, vyskytuje se v jižní polovině země od apeninské skupiny Sibillini v provincii Marche až do Kalábrie a ještě na severní Sicílii. Jinde v Evropě se často pěstuje a může zplaňovat, tak je tomu i v ČR i na Slovensku.
Ekologie: V domovině jsou stanovištěm výslunné pastviny, skalnaté svahy a zazemněné sutě v nadmořských výškách 600–2200 m.
Cerastium tomentosum
Popis: Nízká vytrvalá bylina vysoká 10–30(–40) cm, celá hustě bíle vlnatá; lodyhy jsou vystoupavé, na bázi větvené. Listy jsou vstřícné, čárkovité až kopinaté, 1–3 cm dlouhé a 2–5(–8) mm široké, jednožilné, na okraji mírně podvinuté, na vrcholu špičaté. Květenství tvoří 7–15květé vidlany; listeny v dolních uzlinách květenství jsou žlábkovité, 6–7 mm dlouhé, široce bělavě lemované; květní stopky jsou 1–2 cm dlouhé; kališní lístky jsou volné, eliptické, 7–9 mm dlouhé, na okraji bílé; korunní lísky jsou kopisťovité, 1,2–1,4 cm dlouhé, bílé, na vrcholu vykrojené; tyčinek je 10, s lysými nitkami; stylodií je 5. Plody jsou tenkostěnné válcovité tobolky (0,8–)1–1,2 cm dlouhé; semena mají 1,3–1,8(–2) mm v průměru.
Využití: Dosti často se pěstuje jako velmi nenáročná okrasná rostlina, často i ve veřejných výsadbách a na hřbitovech. Občas se zaměňuje s podobným rožcem Biebersteinovým (Cerastium biebersteinii), který pochází z Krymu a má delší a širší listy, větší kalich i semena a tlustostěnnou tobolku.
Cerastium tomentosum
Cerastium tomentosum
Cerastium tomentosum
Cerastium tomentosum
Cerastium tomentosum
Cerastium tomentosum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 2. 7. 2015 (Itálie, NP Gran Sasso e Monti della Laga, Campo Imperatore).