Syn.: Ceratophyllum asperum Lam., Ceratophyllum oxyacanthum Cham., Ceratophyllum cornutum Rich. ex S. F. Gray, Dichotophyllum demersum (L.) Moench
Česká jména: růžkatec ostnitý (Kubát 2002)
Slovenská jména: rožkatec ponorený (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Ceratophyllaceae S. F. Gray – růžkatcovité
Ceratophyllum demersum
Rozšíření: Na všech kontinentech. Těžiště areálu leží v teplejších oblastech mírného pásma severní polokoule, na severu zasahuje nejdále ve Skandinávii až k 69° severní šířky. Avšak vyskytuje se i na polokouli jižní. Zavlečen také na Nový Zéland a Havajské ostrovy. V ČR těžiště výskytu v termofytiku a teplejších částech mezofytika. Chybí v hornatých oblastech.
Ekologie: Většinou stojaté nebo pomalu tekoucí vody, nejčastěji v mezotrofních až eutrofních vodách bohatších na živiny, mírně alkalických, na sapropelovém substrátu, v hloubkách 40–200 cm. Vysychání nádrží špatně snáší. Jeho porosty často doprovází okřehky.
Ceratophyllum demersum
Popis: Vytrvalá vodní rostlina vznášejí se volně na hladině nebo svou bezkořennou bází lodyhy a přeměněnými větvemi zakotvena v bahnitém dnu. Lodyha nepravidelně větvená, 0,6–1,5 m dlouhá. Tmavězelené, tuhé listy v 4–12četných přeslenech, až 2,5 cm dlouhé, 1–2krát vidličnatě členěné, se 2–4 koncovými úkrojky hustě ostře zubatými. Květy přisedlé jednotlivě v paždí listů, s 9–12 zelenými okvětními lístky. Prašníkové květy s 10–16 tyčinkami, pestíkové květy s jedním pestíkem s šídlovitou čnělkou. Opylení se děje pod vodou, tyčinky se oddělují od květu, vyplouvají nad hladinu, pyl se vysypává a pomalu klesá na ponořené blizny. Plody jsou tmavě hnědé až černohnědé podlouhle vejcovité oříšky, 4–5 mm dlouhé, se 2 bazálními, do stran odstávajícími ostny a třetím ostnem vytvořeným ze zbytku čnělky. Plodné vzácně. Na silně zastíněných stanovištích se nevytvářejí plody. Množí se především vegetativně úlomky prýtu.
Variabilita: Dosti proměnlivý druh, velikost a tvar listů velmi závisí na vlastnostech vodního prostředí.
Ceratophyllum demersum
Ceratophyllum demersum
Ceratophyllum demersum
Fotografováno dne 2. 9. 2009 (Pardubické Polabí, Labe u Mělic, poblíž PP Mělické labiště).