CERATOPTERIS THALICTROIDES (L.) Brong. – obširák žluťuchový

Syn.: Acrostichum thalictroides L., Furcaria thalictroides (L.) Desv., Pteris thalictroides (L.) Sw.
Česká jména: obširák žluťuchový (Presl 1846)
Čeleď: Pteridaceae E. D. M. Kirchn. – křídelnicovité

Ceratopteris thalictroides

Rozšíření: Obrovský areál zahrnuje tropy Starého i Nového světa. V Americe roste v jižních státech USA, dále téměř v celé Střední Americe, v Jižní Americe od Ekvádoru po Francouzskou Guyanu a v Brazílii. V subsaharské Africe se vyskytuje od Senegalu po Eritreu i od Angoly po Mosambik, také na Madagaskaru. V Asii je znám od Indie až po Japonsko a téměř po celém jihovýchodě, také roste na severu Austrálie. O výskytu v Kalifornii se spekuluje, že je druhotný.

Ekologie: Roste na okrajích mokřadů, v rýžovištích a kulturách tara (Colocasia esculenta), obvykle jako rostlina kořenící v bahně.

Ceratopteris thalictroides

Popis: Poněkud sukulentní bylina vysoká 5–70 cm; oddenek je krátký, přímý. Listy vyrůstají v růžici a jsou dvoutvaré; sterilní listy mají válcovitý, 3–30 cm dlouhý řapík o průměru až do 1 cm, velmi řídce plevinatý; čepel může v mládí vzplývat, posléze je vzpřímená, v obrysu vejčitá až kopinatá, 2–4krát zpeřená, 6–30 cm dlouhá a 3–15 cm široká; úkrojků prvního řádu je 5–8 párů, jsou střídavé, dolní 1–2 jsou výrazně delší než vyšší, 10(–35) cm dlouhé; úkrojky druhého řádu tvoří 2–5 párů, jsou křídlatě řapíčkaté, v obrysu široce vejčité až trojúhelníkovité, hluboce členěné, úkrojky posledního řádu jsou čárkovité až čárkovitě kopinaté, až 2 cm dlouhé a 0,5 cm široké, celokrajné, na vrcholu tupé až špičaté. Fertilní listy mají čepel v obrysu podlouhlou až vejčitou, 15–40 cm dlouhou a 10–22 cm širokou, 2–3krát zpeřenou; úkrojků prvního řádu je v počtu 3–8, střídavých, dolní páry jsou rovněž výrazně delší než ostatní; úkrojky posledního řádu jsou velmi úzké, čárkovité, 1–4 cm dlouhé a jen asi 0,2 cm široké; na okraji podvinuté, na vrcholu zašpičatělé. Výtrusnice jsou na žilkách po obou stranách hlavní žilky; ostěry chybějí; obsahují 32 spór.

Poznámka: Do rodu Ceratopteris je nyní řazeno pět druhů tropických kapradin (POWO 2020). Všechny mají afinitu k mokřadnímu prostředí, druh Ceratopteris pteridioides dokonce často roste jako nezakořeněná vzplývající vodní rostlina.

Ceratopteris thalictroides
Ceratopteris thalictroidesCeratopteris thalictroides
Ceratopteris thalictroides
Ceratopteris thalictroides

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 29. 1. 2019 (Indie, Kérala, Alappuzha) a 4. 2. 2020 (Filipíny, Palawan, Buenavista).