Česká jména: zmarlika kanadská (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Cercis canadensis

Rozšíření: Původní v Severní Americe, jeho areál se táhne od jižní části kanadského Ontaria až po Floridu, Texas a severovýchodní Mexiko, na západě kontinentu je střídán druhem Cercis occidentalis. Rozlišují se zde tři variety – Cercis canadensis var. canadensis, C. c. var. mexicana a C. c. var. texensis. Pěstuje se v zahradách a parcích i na východní polokouli, je uveden už v soupisu rostlin zahrady u českého zámku Hluboš z roku 1808.

Ekologie: Druh s poměrně širokou ekologickou amplitudou – roste na středně vlhkých stanovištích podél vodních toku, ve smíšených lesích a v lesních lemech, stejně jako na sušších křovinatých svazích s jižní orientací a v kaňonech. Nesnáší trvalé zamokření. Kvete od dubna do května.

Popis: Opadavý keř až malý strom, až 10 m vysoký, kmen většinou křivý, koruna široká, borka tmavě šedá až hnědá, hladká, později rozbrázděná, listy střídavé, řapíkaté, široce vejčité, na bázi mělce srdčité, celokrajné, 6–11 cm dlouhé. Dřevo je těžké a pevné. Početné květy se objevují zjara ve svazečcích po 4–8 na starých větvích nebo i přímo na kmeni, a to ještě před objevením se listů. Kalich je zvonkovitý, korunní lístky jsou asi 12 mm dlouhé, purpurově růžové, někdy i bílé. Plodem je 6–8 cm dlouhý lusk.

Poznámka: Oficiální symbol státu Oklahoma. V kultuře je řada kultivarů, jsou oblíbené pro své květy.

Cercis canadensisCercis canadensis
Cercis canadensisCercis canadensis
Cercis canadensis

Fotografováno dne 22. 4. 2007 (Průhonice).