Syn.: Cercis pauciflora H. L. Li
Česká jména: zmarlika čínská (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Cercis chinensis
Rozšíření: Druh jihovýchodní Číny, na severu jeho areál zasahuje až do provincií Šan-si, Šen-si a Liao-ning, na jihu do Jün-nanu a Kuang-tungu. Vysazuje se v mnoha dalších oblastech světa, jako zavlečený je uváděn například z Japonska, Nového Zélandu i USA.
Ekologie: Roste v lesích a lesních lemech, v křovinách, často na vápenci, objevuje se i v okolí lidských sídel a zahrad. Kvete od března do dubna.
Cercis chinensis
Popis: Opadavý keř až menší strom, 2–5(–8) m vysoký, s našedlou borkou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, řapík je nachově naběhlý, čepel skoro okrouhlá, dorůstá 5–10 cm v průměru, na bázi je srdčitá, na vrcholu špičatá, po obou stranách lysá nebo jen rubu na žilkách chlupatá. Květy vyrůstají ve svazečcích po 2–10 na starých větvích nebo přímo na kmeni, jsou stopkaté, až 13 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, koruna je motýlovitá, růžová, nachově červená nebo i bílá. Plodem je podlouhlý lusk, 4–8 cm dlouhý a až 1,2 cm široký, křídlatý, se zahnutým zobánkem.
Využití: Vysazuje se v zahradách a parcích jako dekorativní dřevina. V kultuře se objevuje v několika kultivarech, nejznámější jsou C. chinensis ‘Avondale’ a ‘Don Egolf’.
Cercis chinensis
Cercis chinensis
Cercis chinensis
Cercis chinensis
Fotografováno dne 3. 5. 2018 (Praha, Botanická zahrada Na Slupi).