CERCIS OCCIDENTALIS A. Gray – zmarlika / judášovec

Syn.: Cercis arizonica N. N. Dodge, Cercis arizonica Patraw
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Cercis occidentalis
Rozšíření: Pochází ze Severní Ameriky; roste na jihozápadě USA v Kalifornii, jižní části Nevady, v Arizoně a Utahu.
Ekologie: Provází dubové a smíšené lesy, ale i madreánské xerofilní křoví (chaparral), vystupuje až do nadmořské výšky kolem 1200 m. Dává přednost kamenitým svahům, ale i nezaplavovaným partiím štěrkovitých sedimentů podél vodních toků, na osluněných místech s propustnými půdami.
Popis: Opadavý keř nebo malý stromek, dorůstá výšky 2,5–4,5 m; obvykle bývá rozvětvený již od povrchu půdy. Listy jsou střídavé, řapíkaté, při rašení načervenalé, zelená, na podzim se barví do žluta; čepel je okrouhlá, o průměru 6–10 cm, lysá, na bázi srdčitá, celokrajná; palisty záhy opadávají. Květy vyrůstají ze starších větví, jsou uspořádány v okolících; kalich je široce zvonkovitý, za květu širší než delší, s 5 širokými tupými zuby; koruna je růžovofialová, pavéza je kratší než křídla, lístky člunku jsou úplně volné; tyčinek je 10. Plodem je podlouhlý lusk 5–7,5(–9) cm dlouhý a asi 1,5 cm široký.
Využití: Z prutovitých větví vyráběli původní američtí obyvatelé košíky. Je značně ceněn v sadovnictví, protože je velmi odolný vůči suchu.
Cercis occidentalis
Cercis occidentalis
Cercis occidentalis
Fotografováno dne 22. 4. 2018 (fotografovaná rostlina pochází z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).