Syn.: Cercocarpus douglasii Rydberg, Cercocarpus macrourus Rydberg, Cercocarpus minutiflorus Abrams, Cercocarpus montanus var. glaber (S. Watson) F. L. Martin, Cercocarpus montanus var. macrourus (Rydberg) F. L. Martin, Cercocarpus montanus var. minutiflorus (Abrams) F. L. Martin, Cercocarpus parvifolius var. glaber S. Watson, Cercocarpus rotundifolius Rydberg
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Cercocarpus betuloides
Rozšíření: Pochází ze Severní Ameriky, kde roste od Oregonu po severozápad Mexika, na východ zasahuje do Arizony.
Ekologie: Roste na skalních výchozech, kamenitých svazích a v roklinách, součást keřových porostů (formace chaparral), řídkých dubových nebo borových lesů. Lokality leží v nadmořské výšce 170–1800(–2200) m.
Popis: Stálezelený rozkladitý keř nebo malý stromek, vysoký 1–5(–8) m; internodia na dlouhých větvích 0,3–2(–5) cm dlouhá, olysalá; letorosty jsou hedvábitě chlupaté. Listy jsou střídavé, jednotlivé nebo ve svazečcích na brachyblastech; řapík je 1,5–9(–16) mm dlouhý; čepel je obvejčitá nebo kosníkovitá, 1,5–3 cm dlouhá a 1–1,8 cm široká, na líci tmavozelená, na rubu světle chlupatá, na bázi klínovitá, v horní polovině pilovité, na vrcholu zaokrouhlená; palisty jsou velmi krátké. Květenství jsou krátce stopkaté strbouly s 2–3 květy, někdy květy jednotlivé; 5četné oboupohlavné květy mají 4–7 mm v průměru; kalich je trubkovitě nálevkovitý, s tuhými brvami, trubka je za plodu asi 1,2 cm dlouhá, načervenalá, cípy opadávají; koruna chybí; tyčinek je 20–60; plodolist je jediný, uzavřený v kališní trubce. Nažky jsou chlupaté, 8–13 mm dlouhé, s vytrvalou prodlouženou chlupatou čnělkou, 4,5–7,5(–12,5) mm dlouhou.
Poznámka: Rod Cercocarpus zahrnuje asi osm druhů rozšířených ve Spojených státech a v Mexiku. Jejich proměnlivost vede i v současné době ke zcela protichůdným závěrům. Někteří badatelé ztotožňují tento druh s druhem Cercocarpus montanus, který se vyskytuje na východnějších hřebenech Skalistých hor; molekulární data ale poukazují na samostatnost obou druhů.
Cercocarpus betuloidesCercocarpus betuloides
Cercocarpus betuloides
Fotografovala Alena Vydrová, dne 19. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).