Syn.: Chadsia jullyana Dubard et Dop, Chadsia majungensis Drake, Chadsia perrieri Dubard et Dop
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Chadsia flammea
Rozšíření: Endemit ostrova Madagaskar, vyskytuje se v západní a jižní části ostrova, zasahuje i do jižní části centrální madagaskarské plošiny, byl zaznamenán v provinciích Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga a Toliara.
Ekologie: Roste v křovinaté savaně, v lemech suchých lesů, na kamenitých svazích a skalních výchozech, objevuje se i na antropicky ovlivněných stanovištích.
Popis: Opadavý keř až malý strom, 3–5 m vysoký, bohatě větvený. Juvenilní větve jsou chlupaté, borka šedohnědá; listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, s 5–10 jařmy lístků, které jsou eliptické až kopinaté, 3–7 cm dlouhé a 1,5–2,5 cm široké, celokrajné, na líci lesklé, na rubu přitiskle chlupaté. Květy jsou stopkaté, oranžovo-červené, kalich je zvonkovitý, pavéza je kopinatá, zahnutá, na vrcholu špičatá, až 5 cm dlouhá a asi 2 cm široká, člunek je skoro stejně dlouhý jako pavéza, křídla jsou mnohem kratší než člunek. Plodem je úzký lusk, 8–11 cm dlouhý, chlupatý.
Poznámka: Kromě nominátního poddruhu jsou v areálu rozlišovány ještě poddruhy C. f. subsp. parviflora a subsp. acutidentata.
Chadsia flammea
Chadsia flammea
Chadsia flammea
Chadsia flammea

Fotografovala Ljuba Procházková, dne 1. 11. 2014 (Madagaskar, NP Isalo).