Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Chadsia grevei
Rozšíření: Endemit jižního Madagaskaru, vyskytuje se v provincii Toliara na jihozápadě ostrova. Rozlišují se dva poddruhy, kromě nominátního je to ještě C. g. subsp. latifolia.
Ekologie: Roste v trnitém buši, společně s druhy Didierea madagascariensis a Euphorbia stenoclada, objevuje se i na antropicky ovlivněných lokalitách, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 500 m.
Popis: Keř až 4 m vysoký, bohatě větvený. Palisty jsou drobné, trojúhelníkovité, listy jsou střídavé, řapíkaté, 6–10 cm dlouhé, lichozpeřené, se 2–3 jařmy, dvě dolní jařma mohou být sblížená, lístky jsou úzce eliptické, 3–4 cm dlouhé a 5–8 mm široké, celokrajné, zelené, na rubu bělavé. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů, jsou stopkaté, kalich je zvonkovitý, 6–7 mm dlouhý, koruna je červeno-oranžová, křídla jsou podlouhlá, zašpičatělá, kratší než dlouhý a výrazně zakřivený člunek, pavéza je jen velmi krátká, dozadu zahnutá. Plodem je úzký lusk až 10 cm dlouhý a jen 5 mm široký, nejdříve hedvábně chlupatý, postupně olysalý.
Poznámka: Rod Chadsia zahrnuje asi 9 druhů, všechny jsou endemity Madagaskaru.
Chadsia grevei
Chadsia grevei
Chadsia grevei
Chadsia grevei
Fotografováno dne 15. 5. 2013 (fotografovaný exemplář pochází z kultury – USA, Havajské ostrovy, Oahu, Koko Crater Garden).