Syn.: Spiraea millefolium Torr., Sorbaria millefolium Focke, Basilima millefolium Greene, Chamaebatiaria glutinosa Rydb., Spiraea glutinosa Fedde
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité

Chamaebatiaria millefolium

Rozšíření: Západ Severní Ameriky – vyskytuje se na západě USA v Great Basin, Colorado Plateau a přilehlých oblastech (na severu od států Oregon, Idaho a Wyoming, na jihu po východní Kalifornii, Nevadu, Utah a severní Arizonu). Rod Chamaebatiaria je monotypický, obsahuje pouze tento jediný druh.

Ekologie: V přírodě roste na suchých skalnatých křovinatých stráních, v borových a jalovcových lesích, obvykle na plném slunci, v nadmořské výšce od 900 do 3400 m.

Chamaebatiaria millefolium

Popis: Aromatický keř, bohatě větvený, dorůstá výšky a šířky 0,3–1,8 m; v teplejších oblastech na jihu je keř stálezelený, v chladnějších na severu opadavý. Borka na starších větvích je hnědočervená, postupně šedne a odlupuje se v pásech. Mladé větve a listy jsou porostlé jednoduchými a hvězdovitými chloupy, někdy žláznatými. Listy jsou střídavé, v obrysu kopinaté, dvakrát zpeřené, 1,7–8 cm dlouhé, na okrajích slabě vroubkované. Bělavé květy o průměru asi 1 cm vyrůstají v hroznech nebo latách až 12 cm dlouhých na koncích větviček. Kalich s 5 trojúhelníkovitými cípy je vně hustě pýřitý, korunní lístky jsou okrouhlé, tyčinky se žlutými prašníky početné, semeník je svrchní. Plody jsou kožovité měchýřky v přetrvávajícím kalichu, semena nahnědlá, úzce vřetenovitá.

Využití: Druh se často pěstuje jako okrasný keř především v suchých oblastech; vysazuje se do živých plotů. Domorodí Američané využívali v tradiční medicíně nálev z listů k léčbě bolestí žaludku.

Poznámka: Chamaebatiaria je odolná dřevina, která je vhodná na plný úpal. Na půdu je nenáročná, vyhovuje ji chudá propustná půda. Hodí se především do skalek, ale také jako výsadba do mís a větších nádob. Pro svou nenáročnost by mohla najít uplatnění v extrémních podmínkách sídlištní zeleně. Snadno se množí výsevem semene, kterého je však nedostatek. Řízkováním se bohužel množí velice obtížně.

Chamaebatiaria millefoliumChamaebatiaria millefolium
Chamaebatiaria millefolium
Chamaebatiaria millefolium
Chamaebatiaria millefolium
Chamaebatiaria millefolium

Fotografovali Pavel Sekerka, dne 15. 7. 2008 (rostliny pocházejí z kultury – Botanická zahrada hlavního města Prahy); Věra Svobodová, dne 26. 8. 2014 (USA, Arizona, Grand Canyon).