Syn.: Cassia adscendens Colla, Cassia desvauxii Collad., Cassia langsdorffii var. longipedicellata H. S. Irwin, Cassia tetraphylla var. littoralis H. S. Irwin, Cassia uniflora var. glaucescens Vogel, Chamaecrista uniflora Pittier
Čeleď: Caesalpiniaceae Klotzsch et Garcke – sapanovité; Fabaceae Lindl. – bobovité
Chamaecrista desvauxii
Rozšíření: Druh Střední a Jižní Ameriky, jeho rozsáhlý areál se táhne od Mexika přes Amazonii a Brazilskou vysočinu až po Paraguay a severovýchodní Argentinu. V areálu je v rámci tohoto morfologicky velmi variabilního druhu rozlišována celá řada infaspecifických taxonů.
Ekologie: Roste v křovinaté savaně, v lemech tropických deštných i poloopadavých lesů, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od prosince do dubna.
Chamaecrista desvauxii
Popis: Polokeř až keř, 30–140 cm vysoký, s větvemi chlupatými. Listy jsou řapíkaté, sudozpeřené, se dvěma páry lístků, lístky jsou obvejčité až obkopinaté, až 3 cm dlouhé a 1,4 cm široké, na vrcholu tupé, šedozelené, lysé nebo jemně chlupaté, žilnatina je souběžná; palisty jsou vejčité až kopinaté, 5–15 mm dlouhé. Květy vyrůstají většinou jednotlivě v úžlabí listů na stopkách 1–8 mm dlouhých; kališní lístky jsou kopinaté, nestejně dlouhé, nejdelší je 12–25 mm dlouhý; korunní lístky jsou až 24 mm dlouhé, žluté; tyčinek je 10. Plodem je podlouhlý lusk, 20–35 mm dlouhý, chlupatý.
Poznámka: Rod Chamaecrista je dosti početný, rozlišuje se na 330 druhů rozšířených v mírných, subtropických i tropických oblastech celého světa.
Chamaecrista desvauxii
Chamaecrista desvauxii
Chamaecrista desvauxii
Chamaecrista desvauxii
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 5. 1. 2016 (Venezuela, Gran Sabana, El Oasis).