CHAMAECYPARIS LAWSONIANA (A. Murray) Parl. – cypřišek Lawsonův / cypruštek Lawsonov

Syn.: Cupressus lawsoniana A. Murray
Čeleď: Cupressaceae Bartl. – cypřišovité

Chamaecyparis lawsoniana

Rozšíření: Cypřišek Lawsonův je původní v malém areálu v Severní Americe, konkrétně z pobřeží Tichého oceánu, v území od severní Kalifornie po jižní Oregon. Jedná se o velmi často vysazovanou okrasnou dřevinu. V Evropě se poprvé objevil v roce 1584 v Edinburgu, v Čechách v roce 1859.

Ekologie: V původním areálu roste v horských údolích, na náplavech potoků a řek, v dosahu vlhkého oceánského vzduchu. Je tolerantní k zastínění a snáší mírné znečištění ovzduší.

Chamaecyparis lawsonianaChamaecyparis lawsoniana

Popis: Dřevina dorůstající do výšky 15–30 (–50) m, s úzce kuželovitou korunou, převislým vrcholem a hnědočervenou borkou. Větve jsou krátké, většinou vodorovně postavené. Lístky šupinovitě drobné a přitisklé k větvičce, na líci zelené, na rubu s více či méně výraznou bílou kresbou připomínající písmeno X. Listy po rozemnutí voní. Samčí šištice jsou jasně červenavé, samičí šištice za mlada kovově modré. Šišky jsou kulovité, 0,8–1 cm velké, modrozelené a ojíněné, později ve zralosti červenohnědé. Bývají složeny z osmi šupin se špičatými a nazpět ohnutými hrboly.

Chamaecyparis lawsoniana

Využití: Jedna ze sadovnicky významných a oblíbených dřevin, v současné době se pěstuje velké množství různých kultivarů, lišící se vzrůstem, olistěním, barvou apod. Trvanlivé dřevo tohoto cypřišku je lehké a vonné, obsahuje olej, který se dříve používal jako léčivá droga při poruchách močových cest.

Chamaecyparis lawsoniana

Fotografováno dne 1. 4. 2010 (Česko, Morava, Zlín, park Svobody).