Syn.: Chamaecytisus banaticus (Griseb. et Schenk) Rothm., Chamaecytisus heuffelii (Wierzb.) Rothm., Cytisus albus subsp. pallidus (Schrad.) Gams, Cytisus heuffelii Wierzb., Cytisus leucanthus subsp. pallidus (Schrad.) Hayek
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Chamaecytisus austriacus subsp. heuffelii
Rozšíření: Nevelký areál leží v jižní části Panonské nížiny v Maďarsku, Rumunsku, Srbsku a v Bulharsku; otázkou je výskyt v dalších zemích Balkánského poloostrova. Zcela jistě však neroste na území bývalého Československa.
Ekologie: Stanovištěm jsou stepní trávníky a lesní okraje na zazemněných alkalických píscích; není jisté, zda údaje z jiných typů stanovišť se skutečně vztahují k tomuto taxonu.
Chamaecytisus austriacus subsp. heuffelii
Popis: Polokeřík vysoký 20–50 cm; větvičky jsou přímé nebo vystoupavé, přitiskle chlupaté. Listy jsou střídavé, trojčetné, lístky jsou eliptické nebo obkopinaté, 1,2–3 cm dlouhé a 0,2–0,9 cm široké, na líci lysé nebo řídce přitiskle chlupaté, na rubu je odění hustší. Květenství tvoří strboul o 2–5(–8) květech na koncích větviček; kalich je trubkovitý, přitiskle chlupatý; koruna je sytě žlutá, pavéza je 1,5–2,5 cm dlouhá, na vnější straně řídce chlupatá; tyčinek je 10, všechny jsou srostlé nitkami. Plodem je lusk 2,5–2,8 cm dlouhý a 0,4–0,5 cm široký, hustě přitiskle stříbřitě hedvábitý.
Poznámka: Náleží do komplikovaného okruhu blízce příbuzných taxonů, které se navzájem liší typem odění na větvičkách, lístcích i na kalichu, také tvarem lístků a odstínem barvy květů. Odlišují se i v ekologických nárocích. Většina zástupců této skupiny se vyskytuje na Balkáně.
Chamaecytisus austriacus subsp. heuffelii
Chamaecytisus austriacus subsp. heuffelii
Fotografováno dne 7. 6. 2015 (Srbsko, Deliblatska peščara, Šušara).