Syn.: Cytisus purpureus Scop.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Chamaecytisus purpureus

Rozšíření: Roste ve vápencových skupinách jižních a jihovýchodních Alp (na západ dosahuje do italské Lombardie), okrajově se vyskytuje i v rakouských Korutanech a zasahuje i do dinárských pohoří ve Slovinsku a Chorvatsku. Občas se také pěstuje.

Ekologie: Výslunné svahy, křoviny, světlé lesy na vápencovém podkladě. Roste v nadmořských výškách 200–800(–1300) m, vyhledává vysýchavé kamenité půdy s dostatkem minerálních živin, ale nepříliš zásobené dusíkem.

Chamaecytisus purpureus

Popis: Bohatě větvený poléhavý nebo vystoupavý polokeřík. Z dřevnatých větviček vyrůstají trojčetné listy, jejichž lístky jsou obvejčité nebo eliptické, 9–12 mm dlouhé a 5–7 mm široké, na vrcholu špičaté. Květy vyrůstají v krátkých hroznech v paždí listů. Kalich je zvonkovitý, zelenavě až hnědavě nachový, s trubkou asi 7 mm dlouhou, jeho zuby dosahují 3–4 mm. Koruna je nachová až karmínová, řidčeji světle růžová, pavéza je lžicovitá, 20–22 mm dlouhá, křídla jsou asi 15 mm dlouhá, člunek, ukrytý v delších křídlech, žlutavý. Lusky jsou lysé, 15–25 mm dlouhé.

Záměny: Za květu je tento čilimník snadno rozeznatelný podle typické barvy květů (ostatní druhy kvetou žlutě, výjimečně bíle). Vzrůstem ovšem rostliny velmi připomínají čilimník řezenský (Chamaecytisus ratisbonensis).

Chamaecytisus purpureus
Chamaecytisus purpureus
Chamaecytisus purpureus

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 31. 5. 2008 (Itálie, Trentino-Alto Adige, Tiarno di Sopra).