Syn.: Chamaerhodos erecta var. stricta Ledeb., Chamaerhodos micrantha J. Krause, Chamaerhodos songarica Juz., Sibbaldia erecta L., Sibbaldia polygyna Willd. ex Schult.
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Chamaerhodos erecta
Rozšíření: Východoasijský a severoamerický druh vyskytující se v oblasti od jižní Sibiře, Mongolska, Koreje a severní Číny přes Aljašku a Kanadu (kromě východu země) až po Montanu, obě Dakoty, Minnesotu, Wyoming, Utah a Colorado.
Ekologie: Roste na suchých, písčitých nebo štěrkovitých stanovištích, v nadmořských výškách od 500 až do 2500 m. Kvete v červnu a červenci.
Chamaerhodos erecta
Popis: Dvouletá bylina, v prvním roce se vytvoří přízemní listová růžice o průměru až 5 cm, ve druhém roce květonosná lodyha 10–30 cm vysoká. Listy jsou střídavé, 1–3 cm dlouhé, 2–4krát dělené do úzkých úkrojků, které jsou úzce kopinaté, žláznatě chlupaté, přízemní listy jsou řapíkaté, zimu přečkávající v hustých hlávkách. Květonosná lodyha je zelená, často červeně naběhlá, květenství je vrcholičnaté; květy dosahují 3–5 mm v průměru, koruny jsou 5četné, nálevkovité, korunní lístky bílé. Plodem je hnědá vejcovitá nažka.
Chamaerhodos erecta
Chamaerhodos erectaChamaerhodos erecta
Chamaerhodos erecta
Chamaerhodos erecta
Chamaerhodos erecta
Chamaerhodos erecta
Fotografovali Anne Elliott, v červenci 2014 (Kanada, Alberta, Calgary, Shaugnessy Heights), a Karel Bergmann, v letech 2013 a 2014 (Kanada, Alberta, Calgary, Confluence Park).