Syn.: Saracha coronopus A. Gray, Solanum coronopus Dunal, Withania coronopus (Dunal) Torr.
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Chamaesaracha coronopus
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na západě USA (od středního Texasu po jihovýchod Kalifornie, na sever zasahuje do jižního Utahu a Colorada) a v severním Mexiku (Chihuahua, Coahuila, Durango, San Luis Potosí).
Ekologie: Roste na suchých otevřených pláních, náhorních plošinách, v narušené půdě, u okrajů cest; v pouštních křovinách, formaci chaparral, polopouštních travních porostech, ve světlých lesích s převahou borovice a jalovce; v nadmořské výšce 200–2500 m. Kvete v dubnu až září.
Chamaesaracha coronopus
Popis: Vytrvalá bylina s hlubokými kořeny, dorůstá výšky 10–50 cm. Lodyhy jsou poléhavé až vystoupavé, bohatě větvené, lysé nebo chlupaté. Listy jsou střídavé, čárkovité, kopinaté, eliptické až obkopinaté, 1,5–6 cm dlouhé, celokrajné nebo až hluboce laločnaté, na vrcholu špičaté, tupé nebo okrouhlé, k bázi se zužující, šedě pýřité. Květy jednotlivé, axilární, stopka 1–3 cm dlouhá, kalich zvonkovitý s trojúhelníkovými cípy, 3–6 mm dlouhý, hustě hvězdovitě pýřitý, koruna je kolovitá, o průměru 12–18 mm, srostlá z 5 korunních lístků, bělavá se zeleně žlutými znaky, u báze tyčinek hustě pýřitá. Plody jsou nažloutlé bobule o průměru 4–8 mm, téměř ukryté ve zvětšeném přetrvávajícím kalichu, s plochými ledvinitými semeny 2–3 mm velkými.
Chamaesaracha coronopus
Chamaesaracha coronopus
Chamaesaracha coronopus
Fotografováno dne 27. 8. 2014 (USA, Utah, Monument Valley).