Syn.: Acrostichum glaucum Cav., Allosorus decompositus Kunze, Allosorus decompositus Kunze ex Mett., Allosorus glaucus (Cav.) J. Sm., Allosorus hirsutus C. Presl, Cheilanthes chilensis Fée, Hemionitis glauca (Cav.) Christenh., Pellaea glauca (Cav.) Sm., Pellaea hirsuta (C. Presl) Hook., Pteris glauca (Cav.) Cav., Pteris microphylla Colla
Čeleď: Pteridaceae E. D. M. Kirchn. – křídelnicovité

Cheilanthes glauca

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na středochilsko-argentinském pomezí, od argentinské provincie Mendoza na severu přes Neuquén, Río Negro a Chubut až po provincii Santa Cruz na jihu, zasahuje i do sousedních regionů středního Chile.

Ekologie: Roste na exponovaných skalách, ve skalních štěrbinách, v lesních biomech i v horských stepích, v nadmořských výškách zhruba od 300 až do 2500 m.

Cheilanthes glauca

Popis: Trsnatá stálezelená kapradina s plazivým oddenkem, jehož pleviny jsou šídlovité, celokrajné, načervenalé. Listy jsou 10–30 cm dlouhé, řapík je 5–20 cm dlouhý, načervenalý až nahnědlý, lysý, podstatně delší než čepel, ta je v obrysu víceméně pentagonální, 3–4krát zpeřená, úkrojky jsou kožovité, eliptické až čárkovité, zakřivené, podvinuté, na líci lysé, na rubu krátce chlupaté. Kupky výtrusnic vyrůstají na rubové straně podvinutých úkrojků.

Poznámka: U kapradin dochází v posledních desetiletích ke značným taxonomickým přesunům, někdy bývá tento druh řazen k rodu Hemionitis, jindy k rodu Pellaea.

Cheilanthes glauca
Cheilanthes glauca
Cheilanthes glauca
Cheilanthes glauca
Cheilanthes glauca

Fotografoval Mário Duchoň, dne 11. 2. 2019 (Chile, údolí Río Maule, Valle de los Cóndores).