CHELONANTHUS ANGUSTIFOLIUS (Kunth) Gilg

Syn.: Chelonanthus bifidus (Kunth) Gilg, Chelonanthus camporum Gilg, Chelonanthus pyriformis Gleason, Helia angustifolia (Kunth) Kuntze, Helia bifida (Kunth) Kuntze, Irlbachia alata subsp. angustifolia (Kunth) J. G. M. Pers. et Maas, Lisianthius angustifolius Kunth, Lisianthius bifidus Kunth, Lisianthius pyriformis (Gleason) Steyerm., Lisianthius racemosus Willd. ex Roem. et Schult.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité

Chelonanthus angustifolius

Rozšíření: Druh severu Jižní Ameriky, vyskytuje se v savanové části východní Kolumbie, jižní Venezuely a Guyany, zasahuje i do amazonské části severní Brazílie a východního Peru.

Ekologie: Roste ve vlhké i suché savaně, objevuje se i v lesních lemech a na březích vodních toků, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m.

Chelonanthus angustifolius

Popis: Jednoletá nebo vytrvalá bylina s lodyhou přímou, až 160 cm vysokou, nevětvenou nebo chudě větvenou, v průřezu okrouhlou nebo slabě hranatou. Listy jsou vstřícné, přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, čárkovité, eliptické nebo kopinaté, 1–21 cm dlouhé a 0,2–3,7 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství je latnaté, obvykle dichaziálně větvené; listeny jsou vejčité nebo podlouhlé, 1,2–5 mm dlouhé; květy jsou horizontálně odstálé nebo přímé, stopkaté; kalich je zvonkovitý, 4–9 mm dlouhý, srostlý zhruba do 4/5 délky, cípy jsou vejčité, tupé; koruna je trubkovitá až nálevkovitá, 2–5 cm dlouhá a v ústí 1–3 cm široká, bělavá, nazelenalá až zelenožlutá, její cípy jsou vejčité, 3–9 mm dlouhé, obvykle tupé. Tobolka je elipsoidní, 5–14 mm dlouhá a 1–8 mm široká, přímá nebo horizontálně odstálá.

Chelonanthus angustifoliusChelonanthus angustifolius
Chelonanthus angustifolius
Chelonanthus angustifolius

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, okolí Lago de Canaima).